Światowy potentat na rynku informatycznym, znany Google, już od ponad dekady rozwija narzędzia pozwalające wykorzystać zalety innowacyjnego środowiska pracy w chmurze obliczeniowej. Google Cloud i Workspace otwierają fantastyczne możliwości dla biznesów różnej wielkości, chcących brać pełnymi garściami z możliwości oferowanych przez cyfrową transformację.

Nowe możliwości rozwoju otwierają się dzięki powstaniu Regionu Google Cloud Warszawa, dzięki partnerstwu z Chmurą Krajową, najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą usług chmurowych na polskim rynku. Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców? W jaki sposób mogą wykorzystać możliwości oferowane przez Google? Czy jego szczególna pozycja na światowym rynku usług informatycznych (w szczególności w dziedzinie cloud computing) ma w ogóle jakiekolwiek znaczenie? Na wszystkie te wątpliwości postaramy się tutaj udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Logotyp Google Cloud

Google – nie tylko wyszukiwarka

W powszechnym odbiorze Google to po prostu popularna wyszukiwarka internetowa. Co ciekawe, w wielu językach pojawił się nawet specjalny czasownik „googlować”, który oznacza właśnie wyszukiwanie różnych rzeczy w internecie. Oczywiście, na tym świat Google się nie kończy, z czego doskonale zdaje sobie sprawę każdy, kto kiedykolwiek korzystał z Gmaila, Chrome’a, Google Maps czy po prostu tłumaczył jakieś słówko za pomocą popularnego Tłumacza, czyli Google Translate. Z usług Google korzystają codziennie ponad półtora miliarda indywidualnych użytkowników, czyli co piąty mieszkaniec kuli ziemskiej ma tam założone konto. Często natomiast nie zauważa się, że Google zapewnia wsparcie dla biznesu. Szczególnie tego ambitnego, który chce w pełni wykorzystać możliwości cyfrowej transformacji, która w wielu przypadkach wykorzystuje nowoczesne narzędzia chmury obliczeniowej.

Google pokazał jak bardzo zależy mu na firmach, gdy w czerwcu 2020 roku, czyli w pierwszym etapie pandemii koronawirusa, przeznaczył 340 milionów dolarów na pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom, dla których lockdown (czasem nie jeden, a kilka) był szczególnie dotkliwy. Środki zostały przeznaczone na prowadzenie kampanii reklamowych w Internecie.

chmura obliczeniowa - wizualizacja

Chmura jako wizytówka Google’a

Pandemia zadziałała również na innych polach, jeśli chodzi o informatyzację biznesu. Jak wiadomo, duża część pracy musiała przenieść się do sieci. Proces ten i tak postępował, ale koronawirus, znacznie go przyspieszył. Chmurowe rozwiązania stają się coraz popularniejsze również i u nas – możliwość efektywnej pracy w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzi Google Workspace (o czym poniżej). Chmura Krajowa wsparła ten proces znacznie wcześniej, dostrzegając, jak ważne jest współdzielenie odpowiedzialności za przechowywanie i przetwarzanie danych z dostawcą usługi, bezpieczeństwo i łatwość sporządzania backupu danych.

Jednym z dylematów, przed którym stoją firmy, jest wybór dostawcy usług chmurowych. Który dostawca zapewni odpowiedni poziom jakości usług i bezpieczeństwo przetwarzanych danych? Globalni gracze, do których bez wątpienia zalicza się Google ze swoją Google Could Platform, posiadają wystarczające środki finansowe, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa swoim klientom, którzy decydują się na migrację danych do chmury. Ponadto platforma umożliwia budowanie i testowanie własnych rozwiązań z wykorzystaniem profesjonalnej infrastruktury Google, a skalowalność GCP pozwala na automatyczne, błyskawiczne dostosowanie mocy obliczeniowej do bieżących potrzeb klienta.

Google Workspace, czyli organizacja pracy w chmurze

Jednym z pierwszych kroków w chmurę dla wielu biznesów jest przeniesienie swoich narzędzi biurowych do Google Workspace. Wiele aplikacji wchodzących w skład pakietu jest dobrze znana użytkownikom, ponieważ Google Workspace jest rozwinięciem pakietu biurowego G Suite.W skład pakietu Google Workspace wchodzą przydatne w biznesie narzędzia: poczta elektroniczna Gmail, Kalendarz Google, edytor tekstu Dokumenty, i Arkusze - arkusz kalkulacyjny, Prezentacje Google Slides, komunikator do spotkań Google Meet czy Dysk Google.

Google Workspace

Dysk Google, czyli wspólna przestrzeń dyskowa umiejscowiona w chmurze jest fundamentem Google Workspace. Dzięki zintegrowaniu Dysku z takimi aplikacjami, jak Dokumenty czy Arkusze, członkowie zespołu mogą efektywnie współpracować w czasie rzeczywistym, fizycznie będąc w zupełnie różnych miejscach, dysponując jedynie urządzeniem podłączonym do Internetu.

Google Cloud otwiera się na Polskę

Powyżej wspomnieliśmy, że Google otwiera w Warszawie Region Google Cloud – pierwszy na terenie Europy Środkowo-Wschodniej i dwudziesty pierwszy na świecie w ogóle. Czy ma to znaczenie dla polskich firm, chcących korzystać z usług cloud computing? Tak i to bardzo duże. Do tej pory duża odległość od innych regionów usytuowanych w Europie była sporą przeszkodą dla rozwoju krajowego rynku usług oferowanych w chmurze. Dzięki otwarciu regionu w Warszawie dla polskiego biznesu, ale też w dużym stopniu dla administracji publicznej, otworzą się zupełnie nowe możliwości działania. Towarzyszy temu szkolenie i certyfikacja specjalistów IT, którzy staną się chmurowymi ekspertami. Dzięki ich wsparciu będzie postępowała cyfrowa transformacja polskiego biznesu.

Zlokalizowane w Polsce centrum danych oznacza bardzo niski wskaźnik latency (opóźnienie odpowiedzi serwera). W niektórych obszarach szybkość reakcji na podejmowane przez nas działania ma niemałe znaczenie – na przykład w usługach związanych z e-commerce, albo w projektach z zakresu internetu rzeczy (Internet of Things). Dlatego powstające w Warszawie trzy niezależnie od siebie działające strefy dostępowe z kompletną infrastrukturą IT Google ma tak duże znaczenie dla polskiego biznesu.

Bardzo ważny jest też aspekt prawny: w niektórych sektorach regulowanych, szczególnie wrażliwe dane muszą być przetwarzane na terenie Polski. Otwarcie regionu Google Cloud Warszawa pozwoli na pełne wykorzystanie zalet cloud computingu przez branżę finansową czy medyczną.

Chmura – szansa dla biznesu

Chmura to okazja na rzeczywiste przejście wielu polskich przedsiębiorstw przez transformację technologiczną. Chcemy tego czy nie, świat przyspiesza na naszych oczach. Choć decyzja o przeniesieniu się do chmury nie jest prosta i musi być poprzedzona szeregiem analiz (między innymi co do zgodności regulacyjnych), to bez wątpienia jest to rozwiązanie, które będzie zyskiwać na popularności. Dzięki rosnącej liczbie ekspertów od rozwiązań chmurowych, przedsiębiorstwom będzie łatwiej uzyskać profesjonalne wsparcie w swojej drodze do cyfrowego biznesu.