HijackThis Download

Skierowany raczej do zaawansowanych użytkowników program, który skanuje system operacyjny, a w szczególności ustawienia rejestru oraz plików. Aplikacja nie wskazuje jednak błędów czy elementów złośliwego oprogramowania. Generuje jedynie raport, który umożliwia naniesienie poprawek w systemie.

W praktyce HijackThis może być wykorzystywany np. do usunięcia uporczywego paska narzędziowego, który niechcący zainstalowaliśmy razem z jakimś darmowym programem, a teraz nie możemy się go pozbyć. HijackThis może być także użyty do wykrycia programów szpiegujących czy kontrolek ActiveX.

Cała kategoria wyników skanowania poświęcona jest plikom uruchamianym w trakcie startu systemu. Umożliwia nam to usunięcie niechcianych wpisów w sposób bardziej precyzyjny i skuteczniejszy niż w innych programach, takich jak np. CCleaner.  Osobna grupa wyników dotyczy przeglądarek IE oraz Firefox.

Tak jak wspomniano aplikacja jest skierowana do bardziej doświadczonych użytkowników. Nie zaleca się samodzielnego usuwania wpisów bez uzyskania wcześniej dokładnej informacji na temat tego, jaka jest ich rola i funkcja w systemie operacyjnym.