UltraISO Download

Obrazy dysków umożliwiają stworzenie kopii swojej kolekcji płyt z muzyką lub filmami. Nie musimy korzystać z ulubionej płyty, która pozostając w pudełku nie jest narażona na zniszczenie, porysowanie i utratę niekiedy wysokiej wartości. Aby korzystać z dobrodziejstw obrazów dysków musimy wyposażyć się w specjalny program, a do tego grona należy na pewno UltraISO.

UltraISO to zaawansowany program do obsługi obrazów dysków. Aplikacja radzi sobie z wieloma formatami obrazów, nie tylko tytułowym ISO. Co prawda program dostępny jest w języku polskim, ale darmowa wersja pozwala na korzystanie z programu jedynie przez 30 dni i umożliwia tworzenie obrazów o pojemności do 300 MB. To spore ograniczenie, ale wystarczy do stworzenia kopii zapasowej dużej kolekcji płyt. Pamiętajmy jednak, że tworzenie kopii zapasowych może być niezgodne z prawem autorskim lub licencją producenta, wydawcy lub autora.

Oczywiście tworzenie kopii bezpieczeństwa to nie tylko ochrona ważnej dla nas kolekcji płyt CD/DVD. Obrazy płyt pozwalają uruchomić ich zawartość na komputerze, który nie jest wyposażony w standardowy napęd optyczny. Jeśli więc posiadamy np. netbooka lub ultrabooka bez napędu, program UltraISO z pewnością się przyda. Warto również wspomnieć, że korzystanie z programu tego typu eliminuje również hałas generowany przez obracającą się w napędzie płytę. UltraISO oczywiście nie tylko odczytuje, ale i tworzy obrazy dysków optycznych, partycji na dysku twardym, folderów i plików, jak również starych dyskietek magnetycznych.

Po instalacji oprogramowania w zasobniku pojawia się nowe urządzenie emulujące napęd CD/DVD, zaś dany obraz zachowuje się dokładnie tak, jak na płycie. Oczywiście wszystko uruchamia się szybciej i całkowicie bezgłośnie. Program radzi sobie z takimi formatami obrazów jak ISO, BIN, CUE, IMG, NRG, CCD, SUB, ISZ, MDF czy MDS. Nie zabrakło również funkcji konwertowania obrazów pomiędzy wspomnianymi przed momentem formatami – posiadając na przykład obraz zapisany w formacie ISO możemy szybko i łatwo zmienić na obraz IMG. Kolejną przydatną funkcją jest również możliwość nagrywania wcześniej utworzonych obrazów na płytę w niezmienionej strukturze danych. Jeśli więc stworzyliśmy obraz płyty, która w późniejszym czasie została zniszczona, szybko i sprawnie możemy nagrać wszystko na nowym nośniku.

Do dyspozycji użytkownika oddano również możliwość sprawdzania sum kontrolnych MD5, dzięki czemu mamy pewność, że obraz został nagrany prawidłowo i w pełnej zgodności z oryginałem. Program UltraISO umożliwia również tworzenie tak zwanych dysków bootowalnych, czyli takich, które można uruchomić poza systemem. Przydają się one na przykład przy awarii komputera, gdy chcemy odzyskać pliki z dysku etc. Na deser dostajemy prosty w obsłudze, gustowny i jasny interfejs, który nawet początkującym użytkownikom pozwoli wykonać wszystkie oferowane przez program operacje. Esteci docenią z pewnością możliwość dowolnego ustawienia pasków narzędziowych oraz innych elementów okna, jak również możliwość wyboru jednej z wielu skórek.