Mozilla Firefox Download

Firefox to jedna z najbardziej znanych przeglądarek internetowych. Według danych W3Schools ma obecnie 31,1% rynku. Nie jest to już tak dużo jak np. w 2009 r. (prawie 50%). Firefox jednak trzyma się nieźle, a w Polsce pozostaje najczęściej wybieraną przeglądarką. Nic dziwnego, przeglądarka ta charakteryzuje się świetną funkcjonalnością szybkością działania, łatwością konfiguracji oraz ogromem dostępnych wtyczek i dodatków. W ostatnich rankingach Mozilla Firefox uplasowała się na pierwszym miejscu pod względem popularności przeglądarek internetowych w Polsce.

W najnowszej odsłonie Mozilla Firefox umożliwia jeszcze łatwiejsze i co dla niektórych równie ważne, szybsze przeglądanie stron Internetowych. Nie zapomniano przy tym o zaawansowanym bezpieczeństwie i bardzo rozległych możliwościach personalizacji. Jeśli ktoś korzysta równocześnie z kilku przeglądarek, Mozilla Firefox pozwala na migrację zakładek, plików cookie oraz historii z Internet Explorera oraz Google Chrome. Mało tego, korzystający z kilku urządzeń jednocześnie, np. z laptopa, netbooka oraz komputera stacjonarnego, mogą teraz synchronizować dodatki za pomocą Add-on Sync.

Esteci z pewnością zwrócą uwagę na nowy, minimalistyczny i bardzo intuicyjny interfejs z możliwością dodatkowej personalizacji – dodawanie i usuwanie funkcjonalności, ustawianie zakładek etc. W standardowej wersji karty zakładek umieszczone są nad paskiem adresu, dzięki czemu przełączanie pomiędzy poszczególnymi stronami internetowymi jest bardzo proste i bezproblemowe. Jeśli ktoś woli mieć czysty interfejs bez mnóstwa przycisków z pewnością doceni obecność przycisku Firefox Button, pod którym kryją się wszystkie najważniejsze funkcje i możliwości przeglądarki.

Pierwsza wersja programu została udostępniona w 2004 r. Jego wydawcą jest Fundacja Mozilla - pozarządowa organizacja non-profit, która zajmuje się rozwojem wolnego oprogramowania. Firefox to ideowy spadkobierca Netscape'a - przeglądarki, która uległa dominacji Internet Explorera na przełomie XX i XXI w.Wśród najważniejszych funkcji Firefoxa należy wymienić przede wszystkim możliwość przeglądania stron internetowych w kartach. Oznacza to, że nie musimy uruchamiać kilku okien programu. Jesteśmy w stanie załadować wiele serwisów w jednym oknie i przełączać się między nimi za pomocą tzw. paska kart.

Funkcja ta wydaje się dziś banalna, ale kilka lat temu miała ona charakter przełomowy. To właśnie Firefox wyznaczył trend, za którym podążyli następnie twórcy innych przeglądarek. Drugą istotną rzeczą jest blokowanie wyskakujących okienek. Dawniej były one zmorą internautów, dziś praktycznie o nich zapomniano.

Firefox dysponuje prostym, funkcjonalnym menedżerem pobierania plików. Jest to niewielkie okienko, które informuje nas o aktualnym statusie downloadów. W ustawieniach programu można łatwo wybrać katalog, w którym mają być zapisywane pliki.

Kolejne dwie rzeczy to tryb prywatny oraz menedżer zakładek. Ten pierwszy pozwala na przeglądanie zasobów sieci bez zostawiania śladów na lokalnym komputerze. Przeglądarka nie zapisuje odwiedzanych witryn w historii, nie zapamiętuje haseł czy innych danych logowania. Menedżer zakładek pozwala z kolei na łatwe zapisywanie i zarządzanie linkami do ulubionych stron WWW.

Producent przeglądarki bardzo dużo uwagi poświęcił ulepszeniom z zakresu wydajności i szybkości korzystania. Warto zwrócić uwagę na nowy silnik JavaScript JägerMonkey. Dla miłośników najnowszych technologii i gadżetów dobrą wiadomością będzie również fakt, że najnowsza odsłona Mozilli Firefox wspiera technologię multi-touch w urządzeniach działających pod kontrolą systemu Windows 7 i 8.