Chociaż trwało to wieki, to Super Resolution jest w końcu dostępne w Mozilla Firefox od wersji 126 i nowszych. Super Resolution pozwala Firefoxowi na przeskalowanie materiałów o niższej jakości do wyższych rozdzielczości, jednocześnie usuwając pikselizację, zwiększając szczegóły oraz intensywność kolorów i zapewniając znacznie lepsze wrażenia podczas oglądania. Istnieje kilka wymagań, zanim będzie można ją włączyć i używać, ale omówimy je tutaj i pokażemy, jak zacząć z niej korzystać.

Najważniejsze informacje:

  1. Korzystanie z Super Resolution i HDR w celu znacznej poprawy jakości materiałów wideo w przeglądarce Firefox.
  2. Dowiedz się, jak korzystać z technologii NVIDIA RTX Video Super Resolution w przeglądarce internetowej Mozilla Firefox.

Jak włączyć NVIDIA RTX Video Super Resolution w przeglądarce Mozilla Firefox.

Zanim zaczniesz się ekscytować, to musisz wiedzieć, że funkcja ta wymaga przeglądarki Firefox w wersji 126 lub nowszej oraz odpowiedniego sprzętu. Technologia RTX Video HDR wymaga profesjonalnego procesora graficznego GeForce RTX lub RTX podłączonego do monitora lub telewizora kompatybilnego z HDR10. Bez sprzętu niestety nie będziesz w stanie korzystać z Super Resolution w Firefoksie.

  • Najpierw zaktualizuj sterownik GeForce RTX do najnowszej wersji.
  • Następnie upewnij się, że funkcje Windows HDR są włączone. Aby to zrobić, przejdź do System > Wyświetlacz > HDR.
  • Teraz otwórz Panel sterowania NVIDIA i przejdź do Wyreguluj ustawienia obrazu wideo > Uwydatnianie obrazu wideo RTX.
  • Tutaj włącz „Super Resolution” i „Szeroki zakres tonalny”.

Uwaga: Jeśli nie posiadasz monitora HDR, nadal możesz korzystać z Super Resolution bez HDR.

Czym jest NVIDIA RTX Video Super Resolution i HDR?

RTX Video Super Resolution to niesamowita nowa funkcja, która skaluje wideo w niskiej rozdzielczości w celu czystszego odtwarzania i działa poprzez analizę treści w niższej rozdzielczości. Następnie wykorzystuje głębokie uczenie się, aby przewidzieć, jak powinna wyglądać wersja o wyższej rozdzielczości. Choć nie zdziała to żadnych cudów, to zmniejsza, a czasem eliminuje artefakty kompresji i wyostrza ostateczny obraz.

RTX Video HDR jest jeszcze bardziej interesujący i po włączeniu analizuje normalną zawartość (SDR) za pomocą sieci neuronowych AI (sztucznej inteligencji) i stosuje informacje o wysokim zakresie dynamiki (HDR), poprawiając widoczność, szczegóły i żywość. Chociaż jest to przydatna nowa funkcja, HDR może być czasami dość chybiony, więc możesz spodziewać się, że jego jakość będzie się czasami różnić.

Korzystanie z Super Resolution w przeglądarce Firefox.

Microsoft Edge i inne przeglądarki oparte na Chromium (np. Google Chrome, Microsoft Edge) mają już od jakiegoś czasu opcje Super Resolution, które działają w podobny sposób i również wymagają odpowiedniego sprzętu. Teraz jednak funkcja ta trafiła wreszcie do przeglądarki Firefox. Z mojego doświadczenia w testowaniu tej funkcji wynika, że o ile przeglądanie YouTube z treściami w rozdzielczości od 360p do 720p jest w porządku, to wszystko poniżej lub powyżej tego nie wydaje się być skalowane w górę.

Funkcja RTX Video Super Resolution jest również obsługiwana przez popularne odtwarzacze wideo, takie jak VLC. Po włączeniu tej funkcji w Panelu sterowania NVIDIA będzie ona skalować w górę większość treści wideo odtwarzanych na urządzeniu, więc nie będziesz musiał szukać tej opcji w żadnym innym oprogramowaniu.