Jeśli Firefox jest Twoją główną przeglądarką internetową, prawdopodobnie ucieszysz się z wiadomości, że ma on teraz pełną obsługę tłumaczeń, która nadal chroni Twoją prywatność. W jaki sposób? Mozilla opracowała system, który nie wymaga chmury do wykonywania tłumaczeń, co jest dużym krokiem naprzód dla użytkowników dbających o prywatność, którzy nie są zwolennikami przenoszenia swoich danych. Jak to dokładnie działa? Sprawdźmy!

Firefox to jedna z najlepszych, choć niedocenianych przeglądarek internetowych na rynku. Jest szybki, łatwy w użyciu, ma mnóstwo rozszerzeń, a co najważniejsze, w przeciwieństwie do wielu przeglądarek dba o prywatność użytkowników. Jednak do niedawna największym problemem Firefoksa był brak natywnych narzędzi do tłumaczenia. Na szczęście w końcu zostało to rozwiązane! Jeśli więc unikałeś Firefoxa z tego właśnie względu, to od teraz możesz w końcu się na niego przełączyć i w pełni korzystać z jego funkcjonalności.

Tradycyjnie usługi tłumaczeniowe w przeglądarkach opierają się na zdalnych serwerach i hostowanych w chmurze platformach AI do tłumaczenia treści. Algorytmy tłumaczenia Firefoksa działają całkowicie w trybie offline. Oznacza to, że cały proces odbywa się po stronie klienta (na Twoim komputerze) przy użyciu procesora systemowego (wymagana jest jednak obsługa rozszerzenia SSE4.1), aby mieć pewność, że tłumaczony tekst nie opuści Twojego urządzenia.

Na tym etapie Firefox Translate wymaga dodania rozszerzenia, jednak jest ono oficjalne. Jedynym innym haczykiem jest to, że dostępnych jest tylko (w momencie pisania artykułu) 10 języków: hiszpański, estoński, angielski, niemiecki, czeski, bułgarski, portugalski, włoski, francuski i polski.

Jak korzystać z Tłumacza w Firefoksie?

Jak już wspomnieliśmy, będziesz musiał dodać oficjalne rozszerzenie Firefox Translate do przeglądarki Firefox. Możesz je pobrać z poniższego linku.

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/firefox-translations/

Po dodaniu go do Firefoksa możesz od razu przystąpić do działania. Korzystanie z niego jest bardzo proste, choć na razie ogranicza się do kilku języków. Musisz więc mieć to na uwadze. Za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę internetową, która jest w innym języku niż domyślny język Twojej przeglądarki, zobaczysz nowy pasek u góry strony z opcjami tłumaczenia.

Tutaj zobaczysz wszystkie dostępne obecnie opcje. Jeśli chcesz, aby strona została przetłumaczona, kliknij Tłumacz (Translate). Jeśli chcesz włączyć dodatkowe funkcje, takie jak tłumaczenie formularzy lub podświetlanie błędów, zaznacz odpowiednie pola. Oprócz tego w prawym rogu znajduje się menu, które zawiera kilka dodatkowych funkcji, które znasz już prawdopodobnie z innych usług tłumaczeniowych.

Gdy tylko klikniesz opcję Tłumacz, Firefox przetłumaczy wszystko na stronie, w tym podmenu (coś, z czym Edge/Microsoft ma problem). Zobaczysz także kolejną nową opcję w prawym górnym rogu, która pyta, czy chcesz, aby ta karta była automatycznie tłumaczona podczas przeglądania.

Ponieważ cały proces tłumaczenia odbywa się lokalnie przy użyciu procesora komputera, a nie połączenia internetowego i chmury, szybkość tłumaczenia może być różna. Szybsze procesory wykonają zadanie niemal natychmiast, jednak wolniejszym może to zająć kilka sekund.