XAMPP Download

XAMPP to bardzo funkcjonalna, prosta w obsłudze i instalacji dystrybucja Apache zawierająca MySQL, PHP oraz Perl. Paczka oprogramowania świetnie sprawdzi się nie tylko podczas tworzenia stron internetowych, ale również podczas testowania nowopowstałych systemów CMS. Obecnie dostępna wersja powinna spełnić oczekiwania wszystkich użytkowników korzystających z takich systemów operacyjnych jak Windows, Mac OS X, Linux jak również Solaris. Warto wspomnieć także o tym, że pakiet rozpowszechniany jest na warunkach licencji GNU General Public License. A czym po krótce jest XAMPP?

XAMPP to skrót od pierwszych liter podstawowych funkcjonalności. Pierwsza litera X oznacza dużą liczbę obsługiwanych systemów, literka A oznacza Apache, M to MySQL, natomiast dwie ostatnie literki P to PHP i Perl. XAMPP do niedawna znany był pod nazwą WAMP lub WAMPP ze względu na wsparcie tylko dla systemów Windows. Najnowsza wersja oprogramowania zawiera w sobie takie składniki jak Apache 2.2.4, MySQL 5.0.33, PHP 5.2.1 i PHP 4.4.5 (z PEAR i Switch), MiniPerl 5.8.7, OpenSSL 0.9.8d czy phpMyAdmin 2.9.2.

Oprócz tego najnowsza odsłona pakietu posiada XAMPP Control Panel 2.4, Webalizer 2.01-10, Mercury Mail Transport System, NetWare Systems v4.01a, FileZilla FTP Server 0.9.22, SQLite 2.8.15, ADODB 4.93a, Zend Optimizer 3.2.2 oraz XAMPP Security. Aplikacja dostępna jest również w wersji Portable, która nie wymaga instalacji – wystarczy skopiować zawartość na przenośną pamięć flash, by korzystać z pakietu na każdym komputerze bez konieczności instalacji.