GIMP Download

GIMP to bardzo popularny i uniwersalny program do edycji i obróbki fotografii oraz grafiki. Największą zaletą programu jest jego darmowa licencja, dzięki czemu każdy może legalnie ściągnąć i użytkować aplikację bez żadnych ograniczeń czasowych i funkcjonalnych. GIMP to bardzo ciekawa alternatywa nie tylko dla prostego systemowego edytora grafiki Paint, ale i dla zaawansowanego i dość drogiego, słynnego już Photoshopa. Co prawda funkcjonalność jest na nieco niższym poziomie, ale nawet wymagający użytkownicy korzystają z darmowego GIMP-a.

GIMP to nie tylko proste zabiegi na fotografiach. Podobnie jak osławiony Photoshop, darmowy GIMP posiada szereg funkcji, takich jak zaznaczenie, pędzel, gumka, wypełnienie, różdżka, klonowanie, skalowanie, rozmywanie, lasso etc. Kolejną zaletą aplikacji jest otwarty silnik, dzięki czemu wielu niezależnych programistów pracuje nad ciekawymi i oczywiście darmowymi wtyczkami, narzędziami i dodatkami. 

Oczywiście najważniejszym składnikiem aplikacji są funkcje odpowiadające za malowanie. Do tego typu narzędzi możemy zaliczyć etatowy pędzel i ołówek, jak również aerograf czy stempel. W przeciwieństwie do innych, nieco prostszych programów, malowanie pędzlem to nie tylko frywolna zabawa i malowanie domków. Dzięki ogromnej ilości autorskich typów pędzli, GIMP staje się potężnym narzędziem w rękach nawet niedoświadczonego grafika.

Oczywiście tak jak we wspomnianym już Photoshopie, również w GIMP’ie praca odbywa się na tak zwanych warstwach i kanałach, dzięki czemu obróbka i korekta zdjęć staje się przyjemna i co najważniejsze, niedestruktywna – każda warstwa nowych działań może być ukryta lub skasowana, jeśli efekt pracy jest niezadowalający. GIMP to z pewnością obowiązkowe narzędzie dla każdego pasjonata grafiki, fotografii i obróbki cyfrowej.