Free Pascal Download

Free Pascal (albo FPK Pascal, albo FPC) jest 32 oraz 64-bitowym kompilatorem języka Pascal dostępnym na wiele różnych platform sprzętowych i systemów operacyjnych. Kompilator Free Pascal jest rozpowszechniany zgodnie z licencją GPL. Biblioteki wykonawcze oraz dodatkowe pakiety rozpowszechniane razem z kompilatorem objęte są jednak zmodyfikowaną licencją LGPL. Modyfikacja owa polega na tym, że autorzy jasno wyrazili zgodę na dołączanie tych bibliotek do własnych programów bez względu na licencję tworzonego programu i sposób łączenia (statyczne lub dynamiczne).

Niektóre cechy Free Pascal:

  • Pascal jest bardzo dobrym językiem programowania. Jest bardziej czytelny od C nie wspominając już o C++. Dodatkowo język Pascal będzie tak potężny jak zechcesz, wszystko zależy od umiejętności.
  • Pascal nie potrzebuje tzw. plików Makefiles, dzięki temu oszczędzisz wiele czasu bo kompilator sam zadecyduje które pliki wymagają przekompilowania.
  • Kompilatory Pascala są bardzo szybkie, nie inaczej jest w przypadku wersji darmowej. Nie będziesz musiał tracić godzin zanim Twój program zostanie skompilowany, nawet duże programy kompilują się błyskawicznie.
  • Pascal świetnie integruje się asemblerem. Użytkownik może z łatwością łączyć kod Pascala i Asemblera. Jeżeli uważacie że Pascal jest dla początkujących programistów to jesteście w wielkim błędzie. Pascal to jest którym posługują się także doświadczeni programiści którzy tworzą zaawansowane programy.
  • Free Pascal jest kompatybilny z Turbo Pascal oraz bardzo dobrze sobie radzi w kwestii kompatybilności z kodem Delphi.