foobar2000 Download

Foobar2000 to odtwarzacz plików muzycznych rekomendowany osobom, którym przestał podobać się Winamp. Program stworzony przez Petera Pawlowskiego, byłego pracownika firmy Nullsoft, która wydała Winampa. Zaletą programu jest jego lekkość i elastyczność. Foobar2000 jest minimalistyczną aplikacją, której zaawansowana konfiguracja pozostawiona jest użytkownikowi.

Największą zaletą to małe zapotrzebowanie na zasoby systemowe i znakomita jakość dźwięku. Dodatkowo aplikację można dowolnie konfigurować, dodając wtyczki czy modyfikując (cały czas spartański) wygląd.

Foobara2000 posiada induicyjną biblioteka mediów, którą można wyświetlać z podziałem na wykonawców, gatunki, albumy czy lata wydania. Program pozwala na tworzenie praktycznie nieograniczonej liczby playlist w formie kart, bez konieczności zapisywania plików PLS czy M3U.

Podczas pierwszego uruchomienia, użytkownik będzie miał możliwość wybrania jednego z wielu dostępnych układów elementów interfejsu. Po włączeniu opcji Layout Editing Mode, użytkownik będzie miał możliwość przystosowania interfejsu programu całkowicie do swoich potrzeb. Jest to dziecinnie proste, gdyż cały proces odbywa się za pomocą myszki. Możemy dosłownie „wyklikać” sobie spersonalizowany wygląd aplikacji w parę minut.

Odtwarzacz jest wyposażony w podstawowe narzędzia wizualizacji dźwięku (oscyloskop, spektrogram) oraz profesjonalny equalizer, który umożliwia zapisywanie i ładowanie gotowych schematów ustawień.

Ponadto program wspiera standard ReplayGain, który pozwala na normalizowanie poziomu dźwięku piosenek pochodzących z różnych źródeł. W celu prawidłowego działania utwór musi zawierać metadane dotyczące głośności. Jeśli są one dostępne odtwarzacz dopasowuje dźwięk do reszty plików.

Kolejną zaletą foobara2000 jest ilość obsługiwanych formatów muzyki. Lista wspieranych plików w podstawowej wersji programów zawiera: MP3, MP4, AAC, CD Audio, WMA, Vorbis, FLAC, WavPack, WAV, AIFF, Musepack, Speex, AU, SND. Za pomocą dodatkowych komponentów możemy rozszerzyć tę listę o nowe formaty.

Program posiada również edytor tagów, co pozwoli na uzupełnienie naszej kolekcji MP3 o brakujące informacje. Tagi można edytować w każdej chwili.

Do aplikacji dostępna jest duża ilość wtyczek, które można ściągnąć z oficjalnej strony. Dzięki nim możemy zwiększyć ilość funkcji programu, np. dodając wtyczkę, która pozwoli na konwertowanie płyt Audio CD do formatu MP3. Wśród dostępnych komponentów znajdziemy również takie, które poprawiają jakość dźwięku lub przeskakują długie cisze występujące w niektórych piosenkach 

Foobar2000 cieszy się duża popularnością, co wzbogaciło go o dużą ilość skórek dostępnych w internecie. Dzięki nim możemy zmienić wygląd programu nie do poznania, zatem w przeciągu paru chwil minimalistyczny, lekki odtwarzacz może stać się kombajnem muzycznych z nowoczesnym interfejsem.

Jedyną zauważalną wadą aplikacji jest tryb odtwarzania losowego. Program nie zapamiętuje już przesłuchanych utworów co prowadzi do tego, że piosenki czasami się powtarzają.