AbiWord Download

Edytor tekstu to bez wątpienia podstawowy element każdego systemu komputera. Bez niego praca na komputerze jest praktycznie niemożliwa, zaś pisanie w standardowym notatniku praktycznie mija się z celem. Niestety nie każdy chce inwestować w pakiet biurowy MS Office, w którem znajduje się najpopularniejszy edytor tekstu Word. Idealną alternatywą jest bezpłatny program AbiWord oparty na darmowej i otwartej licencji.

Co prawda obecnie najpopularniejszy jest edytor tekstowy MS Word, , ale jeśli ktoś woli skorzystać z darmowego programu AbiWord, z pewnością nie będzie zawiedziony. Nawet interfejs użytkownika jest podobny, więc wcześniejsi użytkownicy MS Word poczują się niemal jak w domu. Najważniejszą zaletą programu jest jego dostępność i bezpłatna, otwarta licencja.

Program do pisania powstał z potrzeby stworzenia darmowego, stabilnego i profesjonalnego edytora tekstu, który byłby alternatywą dla płatnego pakietu MS Office. Obecnie program ten jest stosowany na większości platform, jako alternatywa dla płatnych programów, które w zasadzie nie oferują niczego dodatkowego, co usprawiedliwiałoby ich nierzadko wysoką cenę. AbiWord obsługuje praktycznie wszystkie najpopularniejsze formaty plików oraz oferuje szereg funkcji, które sprostają wymaganiom nawet wymagających użytkowników.

Do najważniejszych zalet programu należy wspomniany już intuicyjny i znajomy z platformy MS interfejs oraz możliwość importu oraz exportu plików edytora Word. Oprócz tego nie zabrakło tak ważnej możliwości nieograniczonego cofania edycji oraz powrotu do poprzednich wersji, co jest niezwykle przydatne podczas tworzenia długich tekstów czy prac naukowych, referatów, artykułów etc. AbiWord oferuje również eksport do plików typu HTML, sprawdzane pisowni z opcjonalnym podkreślaniem czy wyliczanie z listami wypunktowanymi lub numerowanymi.

Bardzo istotną zaletą programu AbiWord jest jego uniwersalny, odczytywany w każdym innym programie format plików. Oznacza to, że dokument stworzony za pomocą AbiWord może zostać odczytany w dowolnym innym edytorze tekstów. Często zdarza się, że plik tekstowy stworzony w najnowszej wersji programu MS Word nie jest obsługiwany przez starszą etc. AbiWord gwarantuje swobodę i daje gwarancję, że praca zapisana w formacie obsługiwanym przez edytor zostanie odtworzona na każdym komputerze.

Warto również wspomnieć o tym, że AbiWord jest całkowicie wolny i wieloplatformowy, gdyż pracuje on na wszystkich systemach: GNU/Linux, Windows, BeOS, QNX oraz GNOME. Wypada również wspomnieć, że program posiada wiele filtrów dla takich formatów jak HTML, RTF czy Microsoft Word. Jak już wspominaliśmy, AbiWord został stworzony w oparciu o otwartą licencję GNU General Public License. Oznacza to, że oprogramowanie jest nie tylko zupełnie darmowe, ale i oferuje możliwość dowolnego przetwarzania i modyfikowania kodu źródłowego. Każdy użytkownik może więc stworzyć własną wersję lub dodatek, a następnie udostępnić go pod warunkiem, że również będzie darmowy i otwarty.