Brave Download

Przeglądarka Brave to projekt twórcy Mozilla Firefox. Brave jednak w odróżnieniu od Firefoksa oparty jest na Google Chrome, a konkretniej - Chromium. Dzięki silnikowi Blink (dawniej: WebKit) przeglądarka ta oferuje bardzo szybkie surfowanie po internecie i otwieranie witryn WWW. Najważniejszą cechą Brave jest wbudowana funkcja blokowania reklam na stronach internetowych.

Jeżeli idzie o wygląd, to Brave nie różni się zanadto od Google Chrome. Mamy też te same funkcje, wyjąwszy rzecz jasna usługi Google. Ale karty, zakładki, minimalistyczny wygląd czy tzw. hamburger menu pozostały takie same. W obecnej wersji Brave nie posiada jeszcze wszystkich funkcjonalności - będą one na bieżąco dodawane podczas trwających cały czas prac nad rozwojem tego programu do przeglądania internetu.

Nie ma np. jeszcze obsługi języka polskiego - interfejs programu dostępny jest po angielsku. Z funkcji wyróżniających przeglądarkę mamy zakładkę Bravery dostępną w ramach tzw. hamburger menu. Po jej kliknięciu możemy skorzystać z 3 opcji związanych z reklamami:

  • zastępowania reklam
  • wyłączenia reklam
  • włączenia reklam

Domyślnie aktywowana jest funkcja zastępowania reklam. Czyli reklamy są, ale zarabiają na nich przede wszystkim twórcy Brave. Inne przydatne rozwiązania, jakie znajdziemy w tej przeglądarce bazującej na projekcie Chromium to chociażby zakładki, import zakładek z pliku czy ustawienia. W ramach ustawień możemy skorzystać z takich funkcji jak ustawienie Brave'a jako domyślnej przeglądarki internetowej, integrację z programem 1Password, zarządzanie hasłami, wybór domyślnego silnika wyszukiwarki internetowej, wyświetlanie kart, funkcje bezpieczeństwa i prywatności.

Jeżeli idzie o prywatność, to prócz trybu incognito mamy możliwość wyłączenia zapamiętywania niektórych funkcji takich jak historia, zakładki, otwarte karty w przeglądarce. Brave może też wysyłać komunikat stronom internetowym chroniący przed śledzeniem (tzw. Do not Track). W ramach bezpieczeństwa mamy też prosty menedżer haseł.

Przeglądarka Brave nie obsługuje Flasha, nie pozwala też na instalowanie dodatków i rozszerzeń ze sklepu Chrome Web Store. Znacznie ogranicza to funkcjonalność tego programu, jednakże można przypuszczać, że obsługa dodatków Chrome wkrótce zostanie wprowadzona. Na uwagę zasługują natomiast drobne funkcje, których ze świecą szukać u konkurencji dla Brave'a. Jest to np. możliwość korzystania z trybu incognito w nowej karcie - bez konieczności otwierania nowego okna. W ten sposób możemy mieć obok siebie otwarte karty ze stronami WWW o różnym profilu - karty w trybie normalnym i w trybie prywatnym (funkcja New Private Tab).

Inne ciekawe rozwiązania, jakie znaleźć można w tym programie do surfowania po internecie to chociażby sesje kart, wymuszanie protokołu HTTPS na wszystkich stronach (zwiększa nasze bezpieczeństwo) czy chociażby blokowanie phishingu i konkretnych skryptów na witrynach. Wszystko to sprawia, że Brave mimo oczywistych braków staje się ciekawą alternatywą. Można spodziewać się że wraz z rozwojem stanie się realną konkurencją dla najpopularniejszych programów dostępnych na rynku.