CPUCooL Download

Chłodzenie komputera to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia. Przegrzanie komponentów nie tylko zwalnia system (niekiedy komputer wprowadzany jest w stan pracy awaryjnej), ale i zagraża nierzadko drogim podzespołom. Karta graficzna, procesor i dysk to najbardziej narażone na przegrzanie elementy wewnątrz komputera. Jak je chronić?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie lepszego chłodzenia, ale nie zawsze jest to możliwe. Poza tym generuje ono hałas, który może przeszkadzać. Jest jednak sposób, aby w nieco inny, dość niekonwencjonalny sposób ochłodzić podzespoły komputera regulując ich pracę. Idealnym programem do tego zadania jest CPUCool – program przeznaczony głównie do chłodzenia procesora w oparciu o funkcję „halt”.

Program współpracuje praktycznie z każdymi procesorami z rodziny Intel, AMD jak również z układami Cyrix i większością chipsetów na płytach głównych. Program umożliwia chłodzenie w zależności od temperatury i daje możliwość ustawienia jej zakresów. Za pomocą CPUCool możemy również zmienić częstotliwość taktowania FSB oraz mnożnika, jak również optymalizować pracę procesora. Program prezentuje także informacje o dyskach dzięki obsłudze S.M.A.R.T.

Ponadto program CPUCool podaje szczegółowe dane na temat funkcjonowania systemu, takie jak temperatura procesora, płyty głównej, napięcia, prędkości poszczególnych wentylatorów, prędkości transferów dysków etc. Każdą informację można również wyświetlić w postaci graficznego wykresu. Na deser dostajemy możliwość odczytywania dziennika, w którym gromadzone są dane na temat systemu i powyższych informacji.