FreeOCR.net Download

FreeOCR to bezpłatne narzędzie do rozpoznawania tekstu z obrazków oraz dokumentów PDF. Program współpracuję zarówno z gotowymi plikami jak również obsługuje skaner, co pozwala na natychmiastowe przetworzenie dokumentu poprzez aplikację. Dodatkowym atutem jest wsparcie dla 11 języków, w tym polskiego.

Interfejs programu jest bardzo przyjazny – pasek narzędzi przypomina ten z nowszych pakietów Microsoft Office. Użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji programu za pomocą ikon.

Rozpoznawania tekstu można dokonać na dwa sposoby: używając gotowego pliku zawierającego tekst lub zeskanować dokument bezpośrednio do programu FreeOCR. Odpowiednią opcję wybierzemy z paska narzędzi. Jeżeli zdecydujemy się na skanowanie treści, to program poprosi nas o wybranie urządzenia do skanowania oraz o dostosowanie kilku podstawowych opcji, takich jak tryb kolorów (czarnobiały, skala szarości lub pełne kolory) oraz rozmiar skanowanego dokumentu.

Z kolei, jeżeli posiadamy już dokument PDF lub obraz na dysku, to możemy plik po prostu otworzyć i rozkazać programowi wykonywanie odczytywania. FreeOCR obsługuje wszystkie popularne pliki obrazów.

Sam proces wykonywania rozpoznawania OCR jest bardzo szybki. Rozpoznana treść zostanie umieszczona w formie tekstowej w prawym oknie programu, co pozwala na wykonywanie dalszych operacji – edytowanie lub zapisanie go do formatu RTF lub DOC. Użytkownik może również wybrać domyślną czcionkę, którą zapisywana będzie odczytana ze źródła treść.