WinRAR Download

WinRAR to najpopularniejszy program służący do kompresji i dekompresji plików. Ostatnio pojawiła się najnowsza, już czwarta generacja jednej z najlepszych aplikacji tego typu na świecie. Obecnie praktycznie w każdym komputerze możemy znaleźć ten program, który z powodzeniem zastępuje systemową aplikację do kompresji i dekompresji plików.

Program WinRAR obsługuje mnóstwo formatów. Oprócz własnego rozszerzenia RAR, obsługuje równie popularny format ZIP, jak również jest w stanie rozpakować paczki zapisane w formacie ARJ, LZH, CAB, ACE, TAR, GZip, UUE, ISO, 7-Zip etc. Oprócz tego najnowsza odsłona WinRAR jest w stanie konwertować pliki do formatu TGZ, jest w stanie tworzyć samorozpakowujące się archiwa, zaś już stworzone może dzielić na odrębne woluminy, części i elementy. Ponadto każdą stworzoną za pomocą programu WinRAR paczkę możemy zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem.

WinRAR to bardzo niewielka, ważąca około 1,5 MB aplikacja, która jest w stanie poradzić sobie z ogromnymi plikami do zarchiwizowania. Wystarczy wspomnieć, że aplikacja ta może pracować z archiwami o wielkości nawet 8 mld gigabajtów, dzięki czemu jesteśmy w stanie zarchiwizować ogromną bazę danych nawet dużej korporacji. Co prawda obsługa jest dość prosta, ale początkujący użytkownicy mogą skorzystać z wbudowanego kreatora, który pozwala dotrzeć niemal do wszystkich funkcji programu prowadząc użytkownika za rękę.

Co prawda w najnowszej, czwartej już generacji programu WinRAR stali użytkownicy nie znajdą wielkiej rewolucji, ale z pewnością odczują wzrost wydajności. Zdaniem twórców oprogramowania, prędkość dekompresji plików RAR wzrosła nawet o 30%. Warto również zwrócić uwagę na rozbudowaną obsługę UDF, dzięki której możemy teraz rozpakowywać większość obrazów ISO płyt Blu-ray. Użytkownicy systemu Windows 7 docenią również dodanie obsługi paska zadań, dzięki czemu dłuższy proces pracy programu można obserwować bezpośrednio na ikonie programu WinRAR. Niestety minusem najnowszej wersji jest zamknięcie wsparcia dla starszych systemów Microsoftu, takich jak Windows NT czy Windows 98. Darmowa wersja testowa programu pozwala na użytkowanie przez okres 40 dni.