Spotify Stations (Stacje) to aplikacja od Spotify, która skupia się na słuchaniu spersonalizowanych stacji radiowych, podobnie jak amerykański serwis Pandora. Jak korzystać ze Spotify Stations w Polsce i zainstalować aplikacje na Androidzie?

Jak zainstalować Spotify Stations w Polsce

Spotify Stations to usługa muzyczna od Spotify, która pojawiła się już w zeszłym roku, ale ograniczona była tylko dla użytkowników z Australii. Teraz aplikacja trafiła również do użytkowników w Stanach Zjednoczonych. My podpowiadamy, jak zainstalować aplikację w Polsce na urządzeniach z Androidem.

Stations to usługa do bardzo podobna do amerykańskiego serwisu Pandora. Opiera się całkowicie na spersonalizowanych stacjach radiowych, które tworzymy na bazie wykonawców, gatunków, nastroju i naszych gustów, a w trakcie odsłuchiwania oceniamy utwory, aby jeszcze bardziej ulepszyć sugestie.

Aplikacja korzysta z tego samego konta, które mamy w standardowym Spotify. Jeśli mamy darmowe konto (bez Premium), to podobnie jak w standardowej aplikacji Spotify będą odtwarzane reklamy między utworami. Jeśli mamy wykupiony pakiet Spotify Premium, to reklam nie będzie. Jeden pakiet Premium obejmuje obie aplikacje od Spotify.

Jak korzystać ze Spotify Stations w Polsce?

Spotify Stations nie jest jeszcze oficjalnie dostępne w Polsce, ale można zainstalować aplikację z poziomu pliku APK i zalogować się na swoje konto Spotify. Aplikacja jest już nawet dostępna w języku polskim. Po prostu nie ma jej jeszcze w polskim Sklepie Play. Jak to zrobić?

Pobierz Spotify Stations w formie pliku APK

Wejdź w powyższy link w przeglądarce w telefonie, a następnie pobierz stamtąd instalator aplikacji Spotify Stations przyciskiem „Download APK”.

Pobierz plik APK ze Spotify Stations

W przeglądarce wyświetli się komunikat o chęci pobrania pliku APK. Potwierdź zapisanie go w pamięci urządzenia. Pobrany zostanie plik APK, który następnie należy uruchomić w swoim urządzeniu z Androidem. Możesz go szybko uruchomić, wysuwając pasek powiadomień i dotykając powiadomienia potwierdzającego pobranie pliku.

Po uruchomieniu pliku APK pojawi się ekran instalacji aplikacji Stations. Potwierdź instalację przyciskiem „Instaluj” w rogu ekranu. Gdy aplikacja zostanie zainstalowana, wystarczy ją uruchomić, a następnie zalogować się na swoje konto Spotify.

Zainstaluj Spotify Stations

Na ekranie głównym  aplikacji Stations użytkownik może wybrać gotową stację radiową z tych, które są już dostępne i sugerowane. Jako że korzystamy z tego samego konta Spotify, to uwzględnione zostaną również nasze gusta na podstawie historii odtwarzania z podstawowej aplikacji.

Znajdziemy tu stacje oparte na naszych ulubionych utworach ze standardowego Spotify ("Favorites"), a także stacje zbudowane na bazie naszych najczęściej odsłuchiwanych wykonawców.

Zaloguj się do Spotify Stations

Nie jesteśmy jednak ograniczeni tylko do automatycznych sugestii. Każdy użytkownik może utworzyć własną stację od podstaw przyciskiem „Dodaj”. Wyświetli sie wtedy nowy ekran, na którym możemy wybrać, czy chcemy stworzyć stację na podstawie wykonawców, czy też na podstawie gatunków lub nastroju.

Dodane stacje zostaną wtedy przypięte do naszego ekranu głównego, skąd zawsze możemy je szybko wywołać ponownie.

Spotify Stations - tworzenie stacji

Po odpaleniu stacji muzyka zacznie automatycznie się odtwarzać, a w trakcie słuchania możemy oceniać utwory łapką w górę lub w dół, aby ulepszyć dopasowanie kolejnych utworów do naszych preferencji. W gruncie rzeczy działa to dokładnie tak samo, jak w przypadku amerykańskiej Pandory czy też po prostu funkcji Radio w podstawowym Spotify.

Aplikacja okaże się zatem świetna dla osób, które nie chcą instalować całej podstawowej aplikacji Spotify i zależy im jedynie na programie, który skupiony jest wokół automatycznego sugerowania muzyki na bazie naszych wytycznych.