Jeśli jesteś nauczycielem, twórcą strony lub po prostu osobą, która z jakiegoś względu musi się upewnić czy treści, które przegląda lub publikuje, są zgodne z prawem, a nie wygenerowane przy użyciu ChatGPT lub innego podobnego systemu AI, to ten przewodnik jest dla Ciebie. W tym artykule dowiesz się, jak szybko i łatwo wykryć, czy coś zostało wygenerowane przy użyciu sztucznej inteligencji i Chatu GPT.

Oszukiwanie i plagiat zawsze były czymś, na co szczególną uwagę musieli zwracać nauczyciele i twórcy stron internetowych. Z czasem wszelkie próby oszustwa stawały się coraz łatwiejsze do wykrycia. Jednak ostatnio wszystko stało się w tej kwestii bardziej skomplikowane wraz z pojawieniem się generatywnego systemu sztucznej inteligencji o nazwie ChatGPT. ChatGPT szturmem podbił świat i w ciągu dwóch miesięcy pozyskał 100 milionów użytkowników, pobijając każdy istniejący obecnie rekord wykorzystania.

Stało się to źródłem problemów dla nauczycieli na całym świecie, ponieważ uczniowie zaczęli nałogowo korzystać z Chatu GPT do rozwiązywania wszelkich testów i zadań. Spowodowało to również problemy dla właścicieli witryn, którzy zostali zalani prośbami o gościnne wpisy od użytkowników przesyłających treści generowane przez Ai. Chociaż sytuacja nie jest jeszcze tak kontrowersyjna, jak sztuka AI generowana przez systemy takie jak Midjourney i Stable Diffusion wygrywające konkursy artystyczne, to nadal okazuje się problematyczna.

Jak wykryć treść wygenerowaną za pomocą ChatGPT? Wykrywanie treści wygenerowanych przez ChatGPT.

Nic dziwnego, że jest to kolejny przypadek „Stwórz problem, aby sprzedać rozwiązanie". Chociaż rozwiązanie nie jest „jeszcze” sprzedawane, to najprawdopodobniej, jak zapewne się domyślasz, jest to tylko kwestia czasu. Oprócz oferowania Chatu GPT jako generatywnego twórcy treści OpenAI proponuje również narzędzie, które służy do sprawdzenia, czy dana treść została wygenerowana przy użyciu ich modelu sztucznej inteligencji.

Narzędzie nosi nazwę AI Text Classifier i jest dopracowanym modelem GPT, który przewiduje, jakie jest prawdopodobieństwo, że fragment tekstu został wygenerowany przez sztuczną inteligencję z różnych źródeł, w tym ChatGPT. Na razie AI Text Classifer jest dostępny jako bezpłatne narzędzie zachęcające do dyskusji na temat umiejętności korzystania z AI, ale najprawdopodobniej skończy się za jakimś systemem płatnego dostępu do dalszych materiałów. Narzędzie ma również pewne ograniczenia:

  • Wymaga minimum 1000 znaków, czyli około 150 - 250 słów.
  • Klasyfikator nie zawsze jest dokładny; może błędnie oznaczyć zarówno tekst wygenerowany przez sztuczną inteligencję, jak i tekst napisany przez człowieka.
  • Tekst wygenerowany przez sztuczną inteligencję można łatwo edytować, aby uniknąć klasyfikatora. Wystarczy, że ktoś coś wygeneruje, a następnie przejrzy i ponownie skonfiguruje, aby dostosować treść do swoich potrzeb. Można więc po prostu użyć wygenerowanego tekstu jako szablonu.
  • Pojawiają się również pewne uprzedzenia językowe.

Używanie AI Text Classifer do wykrywania treści napisanych przez sztuczną inteligencję.

Podobnie jak większość internetowych detektorów plagiatów, nowe narzędzie AI Text Classifier firmy OpenAI wymaga po prostu odwiedzenia strony internetowej oraz skopiowania i wklejenia tekstu, który chcesz sprawdzić (min. 1000 znaków). Następnie narzędzie uruchomi szybkie skanowanie i wyświetli wyniki.

Przetestowałam z nim kilka próbek, ale szczerze mówiąc, nie było to zbyt przydatne. To zabawne, biorąc pod uwagę, że Open AI i ChatGPT oferują obie usługi zarówno te do generowania treści, jak i wykrywania zawartości. Poniższy przykład to ten, który wygenerowałam w ChatGPT za pomocą prostego monitu: „Wygeneruj mi coś losowego i interesującego”. Odpowiedź została skopiowana do AI Text Classifer i nie zwróciła ostatecznej odpowiedzi.