Jednym z najnowszych dodatków do Google Chrome są trzy nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji (AI), które mają na celu poprawę komfortu użytkowania najpopularniejszej przeglądarki internetowej. Niedawno Google ogłosiło uruchomienie tych eksperymentalnych funkcji, które umożliwiają między innymi generowanie tekstu w dowolnym polu tekstowym w Chrome. W tym poradniku opowiemy wszystko o nowych funkcjach AI w Chrome, między innymi jak je aktywować i jak z nich korzystać.

Najważniejsze informacje:

 1. Google Chrome uruchomił trzy eksperymentalne funkcje generatywnej sztucznej inteligencji dostępne od wersji przeglądarki Chrome M121.
 2. Nowe funkcje obejmują generowanie tekstu AI w przeglądarce, inteligentną organizację kart i dostosowywanie motywów za pomocą AI.
 3. Funkcje AI są już dostępne dla użytkowników z USA, a Google ogłosiło, że wkrótce zostaną wdrożone we wszystkich krajach.

Przygotuj się na przyszłość przeglądarek internetowych i poznaj pełną moc nowych funkcji Chrome opartych na sztucznej inteligencji.

Poznaj nowe funkcje przeglądarki Chrome oparte na sztucznej inteligencji

Wiemy, że Google, podobnie jak Microsoft, stawia na sztuczną inteligencję i od jakiegoś czasu niestrudzenie pracuje nad integracją sztucznej inteligencji ze swoją wyszukiwarką, z Gemini, czyli własnym botem konwersacyjnym, który ma na celu zmierzenie się z ChatGPT.

Teraz firma poszła o krok dalej i w przeglądarce Google Chrome pojawiły się trzy nowe funkcje wykorzystujące sztuczną inteligencję. Funkcje te pojawiły się w wersji M121 Chrome w ograniczonym zakresie dla użytkowników z USA, zarówno w systemie Windows, jak i macOS.

Google poinformowało już jednak, że w nadchodzących miesiącach udostępni te funkcje użytkownikom we wszystkich krajach, a nawet zasugerowało możliwość włączenia innych narzędzi AI do przeglądarki.

Funkcje te są następujące:

 1. Asystent wpisywania: pozwala wygenerować krótki tekst w dowolnym polu tekstowym w przeglądarce, korzystając z określonej podpowiedzi.
 2. Organizator kart: automatycznie grupuje otwarte karty.
 3. Kreator motywów: Projektowanie niestandardowych motywów Chrome przy użyciu sztucznej inteligencji.

Jak korzystać z 3 nowych funkcji sztucznej inteligencji w Google Chrome? Personalizacja przeglądarki

Jeśli masz już włączone funkcje sztucznej inteligencji Chrome, możesz je znaleźć w nowej karcie w Ustawieniach, pod nazwą „Eksperymentalna sztuczna inteligencja". Aby je aktywować i zacząć z nich korzystać, wystarczy wykonać następujące kroki:

 • Zaloguj się do Chrome.
 • Kliknij trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu i wybierz „Ustawienia". Możesz też wpisać ten link w pasku adresu:

chrome://settings/

 • Kliknij zakładkę „Eksperymentalna sztuczna inteligencja” w panelu po lewej stronie.
 • Włącz funkcje, których chcesz używać.

Jak generować tekst z wykorzystaniem AI w Chrome i wypełnić dowolne pole tekstowe

Po włączeniu funkcji sztucznej inteligencji nadszedł czas, aby przyjrzeć się, jak działa każda z nich, zaczynając od funkcji „Pomóż mi pisać". Tak jak przewidywaliśmy, narzędzie to pozwala na wykorzystanie sztucznej inteligencji do generowania krótkich tekstów w dowolnym miejscu w Chrome, takim jak pole komentarza, wiadomość e-mail lub komentarz na Instagramie.

Dzięki nowemu asystentowi pisania w Chrome nie musisz otwierać generatora tekstu, takiego jak Copilot, Gemini lub ChatGPT w nowej karcie. Teraz jest to znacznie prostsze:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy pole tekstowe w Chrome i wybierz opcję „Pomóż mi pisać".
 2. W wyskakującym oknie wpisz monit opisujący tekst, który chcesz wygenerować i kliknij „Utwórz".
 3. Możesz edytować długość lub ton tekstu w rozwijanym menu po lewej stronie.
 4. Gdy wynik będzie zadowalający, kliknij „Wstaw".

Jak zorganizować karty Chrome z pomocą AI

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które mają otwarte dziesiątki kart za każdym razem, gdy przeglądasz Internet, ta funkcja będzie bardzo przydatna. Organizator kart automatycznie grupuje wszystkie otwarte karty zgodnie z tematem strony internetowej.

Na przykład, jeśli szukasz smartfona, który chcesz kupić, możesz mieć otwartych kilka kart z recenzjami i poradnikami dotyczącymi zakupu. Korzystając z funkcji Organizuj podobne karty, Chrome automatycznie wybierze te karty i oddzieli je od innych kart, które nie mają związku z telefonami komórkowymi i smartfonami.

Następnie można użyć tej funkcji do automatycznego tworzenia grup kart:

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolną otwartą kartę Chrome i wybierz „Ułóż karty".
 • Sztuczna inteligencja Chrome zasugeruje grupowanie kart w wyskakującym oknie. Edytuj nazwę grupy w górnej części okna i kliknij „Utwórz grupę”, aby pogrupować karty.

Jak tworzyć własne motywy AI w Google Chrome

Przyzwyczailiśmy się już do możliwości dostosowywania Chrome za pomocą motywów społecznościowych lub poprzez przesyłanie obrazów z komputera. Teraz kreator motywów AI w Chrome umożliwia generowanie całkowicie niewydanych teł poprzez wypełnienie kilku konfigurowalnych pól.

Aby utworzyć nowy projekt motywu AI, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz nową kartę w Chrome.
 2. Kliknij ołówek w prawym dolnym rogu.
 3. W panelu bocznym wybierz opcję „Utwórz za pomocą AI".
 4. Opisz typ tła w górnym polu.
 5. Poniżej wybierz styl, odcień i kolor motywu.
 6. Gdy skończysz, kliknij „Utwórz".

Chrome wygeneruje różne opcje tła na podstawie wprowadzonych danych. Możesz wypróbować każdą z nich, klikając je, aż znajdziesz tę, która najbardziej Ci się podoba.

Osobiste wnioski

Od czasu pojawienia się ChatGPT i generatywnych narzędzi AI, które zrewolucjonizowały cyfrowy świat, wszyscy internetowi giganci przyspieszyli wysiłki na rzecz włączenia narzędzi AI do swoich produktów.

Google oczywiście nie mogło pozostać w tyle. Zaczęło się od asystenta AI Bard, który później został przemianowany na Gemini, a teraz zdecydowało się dodać nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji do swojej flagowej przeglądarki internetowej Chrome.

Jako najczęściej używana przeglądarka internetowa na świecie, nowe eksperymentalne funkcje AI w Chrome z pewnością będą miały duży wpływ na użytkowników. Podczas gdy automatyczny generator tekstu oszczędza czas, grupy kart ułatwiają przeglądanie. Z kolei kreator motywów zapewnia kolejną możliwość personalizacji, czyniąc przeglądarkę jeszcze bardziej atrakcyjną dla użytkowników.