Facebook pozwala włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które znacznie zwiększa bezpieczeństwo konta. Podwójne uwierzytelnianie sprawia, że Facebook poprosi Cię o podanie dodatkowego kodu, wysłanego np. w formie SMS, w celu potwierdzenia tożsamości przy logowaniu. Jak to włączyć?

Jak włączyć weryfikację dwuetapową na Facebooku

Nasz profil w mediach społecznościowych jest często tożsamy z posiadaniem wirtualnej wizytówki i odpowiada za nasz wizerunek w sieci. Co więcej, przy użyciu konta na Facebooku możemy też logować się w innych serwisach, zyskując dostęp do pozostałych kont. Zaleca się więc, aby dbać o odpowiedni poziom zabezpieczenia swojego konta przed niepowołanym dostępem. Włamanie mogłoby narazić nasz wizerunek, a także udzielić dostępu do znacznie szerszego zakresu danych, niż tylko profil na Facebooku. Z tego powodu zaleca się, aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Podwójne uwierzytelnianie sprawia, że przy każdej próbie logowania na Facebooka z nowego urządzenia pojawi się prośba o potwierdzenie swojej tożsamości. Weryfikacja jest prosta. Na nasz numer telefonu przyjdzie wiadomość SMS z kodem, który należy przepisać. Dopiero po wpisaniu kodu możliwe będzie logowanie. Dzięki temu nawet jeśli ktoś pozna nasze hasło, to bez dostępu do naszego telefonu i tak nie zaloguje się na nasze konto. Jak to włączyć?

Facebook i uwierzytelnianie składnikowe. Jak je uruchomić?

Podwójne uwierzytelnianie można włączyć z poziomu ustawień bezpieczeństwa konta Facebook. Wejdź na stronę Facebook.com, a następnie wysuń menu za pomocą ikony strzałki w górnym prawym rogu. Z wysuwanego menu wybierz opcję "Ustawienia".

Wejdź do ustawień bezpieczeństwa na Facebooku

Po przejściu do ustawień wybierz zakładkę "Bezpieczeństwo i logowanie". W tym miejscu znajdziesz całą sekcję poświęconą uwierzytelnianiu dwuskładnikowemu. Wyszukaj opcji o nazwie "Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego" i kliknij przycisk "Edytuj" obok.

Pojawi się przekierowanie do witryny, na której możesz wybrać, w jaki sposób chcesz otrzymywać kod autoryzacyjny.

Wybierz sposób weryfikacji

Są na to dwa sposoby: poprzez uniwersalną aplikację do generowania tego typu kodów (np. Google Authenticator) lub poprzez wiadomość SMS, wysyłaną na podany numer telefonu. Jeśli preferujesz korzystanie z generatora kodów w postaci aplikacji, to możesz wybrać pierwszą opcję - w celu powiązania aplikacji generującej kody będzie konieczne zeskanowanie kodu QR.

Ja jednak preferuję opcję wysyłania kodu przez SMS, więc wybieram otrzymywanie wiadomości tekstowych. Pojawi się nowe okno, w którym należy wpisać swój numer telefonu.

Wpisz numer telefonu

Na podany numer przyjdzie wiadomość z kodem, który należy przepisać, aby aktywować uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Wpisz 6-cyfrowy kod weryfikacyjny i zatwierdź aktywację podwójnego uwierzytelniania. Od teraz weryfikacja dwuetapowa będzie włączona. Jeśli dojdzie do próby zalogowania się z nowego urządzenia, to Facebook wyśle wiadomość SMS z kodem, który należy wpisać, aby potwierdzić logowanie.