Facebook Messenger przechodzi metamorfozę, wprowadzając cztery nowe funkcje i udogodnienia, w tym możliwość tworzenia współdzielonych albumów w czatach grupowych i wysyłania zdjęć w jakości HD. Aktualizacja ma na celu poprawę komfortu użytkowania, dając użytkownikom więcej narzędzi do łączenia się i udostępniania różnych treści innym użytkownikom w aplikacji służącej do przesyłania wiadomości. W tym poście dowiesz się, jak utworzyć udostępniony album w Messengerze i poznasz główne nowe funkcje aplikacji.

Najważniejsze informacje:

 1. Możliwe jest teraz tworzenie współdzielonych albumów zdjęć w czatach grupowych Messengera, które wszyscy członkowie mogą edytować.
 2. Messenger dodał również możliwość wysyłania obrazów HD i udostępniania plików o rozmiarze do 100 MB z poziomu aplikacji mobilnej.
 3. Użytkownicy mają teraz kod QR, dzięki czemu inni mogą szybko dodać ich do swoich kontaktów.

Messenger jest już jedną z najczęściej używanych aplikacji do przesyłania wiadomości, zajmując trzecie miejsce na świecie, według Statista, i przewyższając między innymi Telegram. Zapoznaj się z nową aktualizacją aplikacji, dzięki której stara się wspinać na szczyt rankingu i odkryj tutaj, jak tworzyć udostępnione albumy na czatach grupowych.

Zdjęcia HD, wysyłanie dużych plików do 100 MB i nie tylko. Odkryj nowe funkcje Messengera!

Meta, która jest właścicielem WhatsApp, Instagram, Facebook i Threads, ogłosiła cztery nowe funkcje, które mają poprawić komfort korzystania z Messengera, aplikacji do przesyłania wiadomości zintegrowanej z Facebookiem.
Jedną z najważniejszych nowości jest możliwość wysyłania większych plików o rozmiarze do 100 MB, w tym filmów i dokumentów w popularnych formatach, takich jak Excel, ZIP, Word i PDF. Przed aktualizacją maksymalny dozwolony rozmiar wynosił 25 MB, co stanowi znaczną poprawę.

Z drugiej strony, każdy użytkownik ma teraz kod QR, za pomocą którego inni mogą dodać go do swoich kontaktów bez konieczności wyszukiwania go po nazwie lub numerze telefonu.
Najważniejsze są jednak dwie nowe funkcje udostępniania zdjęć w aplikacji. W tym zakresie Messenger wprowadził współdzielone albumy w czatach grupowych, które znacznie ułatwiają organizowanie zdjęć i filmów udostępnianych w grupach.

Ponadto podobnie jak w przypadku WhatsApp, możliwe jest teraz wysyłanie obrazów w jakości HD w czatach Messengera, a użytkownicy będą mogli wybrać, czy chcą udostępniać obraz w wysokiej rozdzielczości, czy skompresowany.

Messenger umożliwia teraz tworzenie udostępnionych albumów. Sprawdź, jak to zrobić

Wszyscy członkowie czatu grupowego mogą tworzyć albumy ze zdjęciami i udostępniać je między sobą. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. W grupie naciśnij ikonę zdjęć obok okna czatu, aby uzyskać dostęp do zdjęć i filmów w swojej galerii.
 2. Wybierz zdjęcia, które chcesz dodać do albumu i stuknij opcję „Utwórz album".
 3. Możesz także nacisnąć i przytrzymać zdjęcie na czacie i wybrać „Utwórz album", aby stworzyć nowy album z tym obrazem lub wybrać „Dodaj do albumu", aby dodać go do istniejącego albumu.

Jeśli chcesz zmienić nazwę udostępnionego albumu, wykonaj poniższe czynności:

 1. Kliknij album.
 2. Naciśnij trzy kropki, aby wyświetlić menu opcji.
 3. Teraz należy wybrać opcję „Edytuj nazwę".

Udostępniony album można zlokalizować w sekcji Media grupy. Dostęp do niej można uzyskać, klikając nazwę czatu grupowego lub ikonę informacji w prawym górnym rogu. Następnie należy przejść do opcji „Wyświetl multimedia, pliki i łącza".

Po utworzeniu albumu wszyscy członkowie grupy będą mogli przeglądać, dodawać, usuwać i pobierać zdjęcia i filmy z albumu.

Jeśli nie widzisz jeszcze tej funkcji w aplikacji, nie martw się. Messenger ogłosił, że będzie ona dostępna w nadchodzących tygodniach, więc aktualizuj aplikację, a wkrótce będziesz mieć dostęp do funkcji udostępnionych albumów na Androidzie lub iOS.

Jak udostępniać kontakt z Messengera za pomocą kodu QR

Zarówno WhatsApp, jak i Instagram umożliwiły już dodawanie kontaktów w nowy zaskakujący sposób. Zamiast wpisywania czyjegoś imienia i nazwiska, wystarczy dodać kontakt za pomocą kodów QR. Teraz Messenger dodał również tę funkcję do aplikacji mobilnej, do której można uzyskać dostęp po zaktualizowaniu aplikacji w Sklepie Play lub App Store.

Oto jak wyświetlić kod QR i udostępnić swój kontakt innej osobie, aby zeskanować go i natychmiast rozpocząć czat:

 1. Otwórz aplikację Messenger i rozwiń menu boczne, naciskając trzy paski w lewym górnym rogu.
 2. Kliknij ustawienia u góry.
 3. Naciśnij ikonę kodu QR w prawym górnym rogu.
 4. Pokaż swój kod osobie, która zamierza Cię dodać lub wysłać swój kontakt, naciskając przycisk „Udostępnij".

Jeśli udostępniłeś swój kod QR przez pomyłkę i chcesz go zresetować, aby zachować prywatność i bezpieczeństwo swojego konta, po prostu kliknij „Resetuj kod QR", a następnie potwierdź swój wybór, klikając przycisk „Resetuj". Otrzymasz nowy osobisty kod, a stary nie będzie już dostępny.

Jak wysyłać zdjęcia HD (wysokiej rozdzielczości) w aplikacji Facebook Messenger

Możliwość udostępniania zdjęć HD za pośrednictwem komunikatora bez utraty jakości to kolejna z nowych funkcji Messengera. Za każdym razem, gdy udostępniasz zdjęcia na czacie, możesz wybrać, czy chcesz je wysłać w wysokiej rozdzielczości, czy w standardowej jakości, która nie wygląda na HD, ale zajmuje mniej miejsca.
Aby wysłać obraz HD, kliknij ikonę zdjęć u dołu czatu i wybierz obraz. W prawym górnym rogu galerii zobaczysz przycisk HD, aby aktywować opcję HD przed wysłaniem zdjęcia.
Warto zauważyć, że ta funkcja jest już dostępna w aplikacji Whatsapp.

Osobiste wnioski

Meta ogłosiła te nowe funkcje dla Messengera, upierając się przy pomyśle przekształcenia tego, co kiedyś było czatem Facebooka, w pełnoprawną aplikację na równi z WhatsApp czy inną usługą przesyłania wiadomości Meta.

Dodawanie kontaktów poprzez skanowanie kodu QR, eliminując potrzebę wymiany numerów telefonów lub profili czy wpisywania nazwy kontaktu, pozwala użytkownikom szybko łączyć się ze znajomymi i rodziną. WhatsApp nadal jest lepszy w przypadku udostępniania większych plików (wysyłanie plików do 2 GB, w porównaniu do reklamowanych 100 MB w Messengerze), ale oba są skuteczną alternatywą dla poczty e-mail do wysyłania plików.

Wreszcie nowość w postaci udostępnianych albumów ze zdjęciami i filmami może przechylić szalę na korzyść Messengera. Możliwość grupowania plików w grupach w sposób oparty na współpracy między wszystkimi członkami będzie prawdopodobnie mile widzianym dodatkiem dla użytkowników.