Na stronie startowej przeglądarki Safari pojawiają się zarówno ulubione witryny, jak i te, które często odwiedzamy. Jeśli często odwiedzane witryny Cię nie interesują, dublują się z ulubionymi lub, po prostu, nie chcesz ich wyświetlać, to warto wiedzieć, że można tę sekcję wyłączyć - zarówno w Safari na urządzeniach mobilnych (iPhone, iPad), jak i w wersji na komputery Mac.

Safari - jak usunąć często odwiedzane witryny?

adsense1

W iOS 13, iPadOS 13 i macOS Catalina wprowadzono trochę poprawek do przeglądarki Safari, a także odświeżono w niej wygląd strony startowej, czyli tej, która wyświetla się tuż po uruchomieniu przeglądarki. Pojawiają się tu zarówno strony dodane do ulubionych, a także te, które najczęściej odwiedzamy.

Może się jednak zdarzyć, że nie chcemy wyświetlać skrótów do stron, które najczęściej odwiedzamy. Być może taka opcja nie jest nam potrzebna lub, po prostu, preferujemy bardziej minimalistyczną stroną startową, bez nadmiernej ilości skrótów i ikon. Warto wiedzieć, że w Safari można usunąć zarówno pojedyncze strony z listy ostatnio odwiedzanych, jak i całkowicie wyłączyć tę sekcję, aby w ogóle się nie wyświetlała. Jak to zrobić?

Usuwamy lub wyłączamy często odwiedzane strony w Safari na iPhone / iPad

Zacznijmy od Safari w wersji mobilnej. Jeśli chcesz tylko usunąć wybrane witryny z listy ostatnio odwiedzonych stron, to wystarczy uruchomić przeglądarkę, a następnie w sekcji "Często odwiedzane" przytrzymać palec na wybranej pozycji. Pojawi się menu, w którym znajdziesz opcję "Usuń". Wybranie tej opcji spowoduje usunięcie wskazanej strony z listy ostatnio odwiedzonych witryn.

Jeżeli jednak chcesz całkowicie wyłączyć sekcję "Często odwiedzane", to musisz to zrobić w ustawieniach systemu iOS/iPadOS. Wyjdź z przeglądarki Safari i zamiast tego uruchom aplikację Ustawienia.

Na liście ustawień wyszukaj zakładki o nazwie "Safari" i wybierz ją. W tym miejscu znajdziesz bardziej zaawansowane ustawienia przeglądarki.

Wyłącz wyświetlanie ostatnio odwiedzonych stron

adsense2

W sekcji "Ogólne" dostępna będzie opcja "Często odwiedzane strony". To właśnie ta opcja odpowiada za wyświetlanie sekcji "Często odwiedzane". Wystarczy, że odznaczysz tę opcję, a cała sekcja z ostatnio odwiedzonymi stronami zniknie z Safari.

Pozbywamy się często odwiedzonych stron w Safari na macOS

To samo możemy zrobić w przeglądarce Safari w wersji na komputery z macOS. Jeśli chcesz usunąć wybrane strony z listy ostatnio odwiedzonych witryn, to uruchom przeglądarkę, a następnie na stronie startowej kliknij prawym przyciskiem myszy w ikony stron, które chcesz usunąć.

Pojawi się menu kontekstowe, w którym znajdziesz opcję usuwania. Wybierz "Usuń", aby usunąć poszczególne strony z listy często odwiedzanych.

Wyłącz wyświetlanie ostatnio odwiedzonych stron w Safari na macOS

Jeśli chcesz trwale wyłączyć sekcję z często odwiedzanymi stronami, to również możesz to zrobić, i to bardzo szybko. Będąc w przeglądarce Safari, kliknij stronie startowej prawym przyciskiem myszy w pustym miejscu. Pojawi się niewielkie menu, w którym możesz zaznaczyć, jakie sekcje mają się wyświetlać na stronie startowej. Odznacz pole "Pokaż Często odwiedzane" (Show Frequently Visited) i gotowe.

adsense3