Facebook umożliwia tworzenie ankiet, w których znajomi lub obserwatorzy mogą odpowiadać na zadane przez Ciebie pytania. Odpowiedzi do ankiety można stworzyć nie tylko w formie tekstowej, ale również obrazkowej. Jak z tego skorzystać?

Facebook - tworzenie ankiety z obrazkami lub GIFami

Niedawno w Instagramie pojawiła się opcja ankiet, dzięki której możliwe jest dodanie do stworzonego zdjęcia pytania oraz dwóch odpowiedzi w formie interaktywnej naklejki. Podobne urozmaicenie trafiło również do Facebooka, znacznie urozmaicając ankiety w serwisie społecznościowym Marka Zuckerberga.

Do tej pory ankiety na Facebooku były dość… tradycyjne i mało atrakcyjne. W końcu to tylko pytanie i kilka tekstowych odpowiedzi do wyboru, prawda? Facebook jednak stwierdził, że da się to urozmaicić, więc wprowadzono opcję dodawania obrazków oraz animowanych GIFów do ankiety. Teraz odpowiedzi do wyboru mogą być nie tylko w formie tekstowej, ale również w formie obrazkowej lub animowanej. Ma to zachęcić użytkowników do udziału w utworzonej przez nas ankiecie, a także ją uatrakcyjnić dla czytelnika.

Tworzenie ankiety z obrazkami na Facebooku

Z nowej opcji ankiet można skorzystać zarówno na przeglądarkowej wersji Facebooka na komputerze, jak również na mobilnej wersji serwisu społecznościowego w Androidzie i iOS. W obu przypadkach robi się to praktycznie dokładnie tak samo, wybierając odpowiednią opcję w okienku tworzenia nowego wpisu.

Wejdź na Facebooka w przeglądarce internetowej lub otwórz aplikację Facebook w smartfonie, a następnie skorzystaj z pola „Co słychać?”. W nowym oknie tworzenia wpisu zwróć uwagę na dolną część okienka. Przewiń jej zawartość nieco w dół i wybierz z listy opcję „Ankieta”.

Przejdź do tworzenia ankiety

Pojawi się teraz ekran tworzenia ankiety. Cały proces należy zacząć od sformułowania treści pytania, jakie chcemy zadać, a także zdefiniowania dwóch odpowiedzi, pomiędzy którymi użytkownicy czy też znajomi mogą wybierać.

Ekran tworzenia ankiety na Facebooku

Najpierw wpisz swoje pytanie na samej górze, a następnie poniżej wpisz osobno dwie odpowiedzi. Do każdej stworzonej odpowiedzi możesz dodać jej graficzną reprezentację w formie obrazka lub animowanego GIFu.

Wpisz pytanie i dwie odpowiedzi do ankiety

Jeśli chcesz dodać obrazek, to skorzystaj z przycisku z ikoną zdjęcia obok danej odpowiedzi – pojawi się okienko, w którym możesz wskazać obrazek dla danej odpowiedzi.

Alternatywnie możesz dodać wspomnianą animację – w tym celu skorzystaj z przycisku „GIF”. Pojawi się wbudowana w Facebooka wyszukiwarka animowanych GIFów, dzięki czemu szybko na podstawie wybranego słowa kluczowego możemy znaleźć animacje pasujące do naszej odpowiedzi.

Dodaj grafikę do odpowiedzi w ankiecie

Gdy masz już pytanie i odpowiedzi, to ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, jest ustawienie daty ważności ankiety. Domyślnie ankieta jest ważna przez tydzień, co oznacza, że przez najbliższych siedem dni po publikacji twoi znajomi lub obserwatorzy mogą brać udział w sondzie. Po upłynięciu limitu ankieta zostanie zamknięta i nie będzie można oddawać większej ilości głosów.

Dostosuj pozostałe opcje ankiety na Facebooku

Alternatywnie możesz ustawić jednodniowy limit głosowania lub całkowicie go wyłączyć za pomocą opcji „Nigdy”. Istnieje też możliwość ustawienia niestandardowego okresu ważności ankiety, gdzie samemu ustawiamy okres ważności z dokładnością do wybranego dnia.

Na koniec wystarczy opublikować ankietę przyciskiem „Opublikuj”. Ankieta zostanie wyświetlona twoim znajomym lub obserwatorom i będą oni mogli brać udział w głosowaniu.

Opublikowana ankieta na Facebooku

Sonda wyświetla się w dość atrakcyjny sposób z dużymi grafikami, więc zwraca uwagę i zachęca do uczestnictwa. Aby w niej zagłosować, wystarczy dotknąć / kliknąć w wybraną odpowiedź.