OpenOffice Download

Apache Openoffice to darmowy pakiet biurowy na licencji open-source, stanowiący idealną alternatywę dla płatnego pakietu Microsoft Office. W skład zestawu wchodzi edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, baza danych, program do tworzenia prezentacji multimedialnych, grafik czy formuł matematycznych.

Jest on kompatybilny z większością powszechnych formatów, a ponadto posiada opcję eksportu do PDF, dzięki czemu dokument wygląda na każdym komputerze tak samo. Za sprawą intuicyjności oraz prostoty interfejsu zyskał na popularności. Do tego pozwala na modyfikację kodu źródłowego, umożliwiając lepszą personalizację i własnoręczne usuwanie problemów.

Apache OpenOffice działa szybko i sprawnie, zapewniając maksimum funkcjonalności, jakiem można byłoby oczekiwać od pakietu biurowego. Będąc programem w pełni darmowym, można go instalować legalnie na wielu komputerach w miejscu pracy czy nauki.

Writer

Świetna alternatywa dla Microsoft Office Word. Zaawansowany edytor tekstu oferujący nie tylko podstawowe narzędzia do tworzenia dokumentów, ale również bardziej rozbudowane funkcje. Wśród nich znajdziemy chociażby dodawanie spisu treści do dokumentów, wbudowane kształty czy specjalnie skrojone pod Openoffice arkusze stylów. Dostępne są oczywiście tak podstawowe narzędzia jak chociażby sprawdzanie pisowni, edycja fontów czy podpowiadanie wyrazów w trakcie pisania. Możemy dodatkowo wstawiać zewnętrzne elementy jak obrazy, wykresy lub też pliki z innych komponentów darmowego pakietu Apache.

Calc

Jeżeli zależy nam na rozbudowanym narzędziu do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, Calc okaże się idealnym rozwiązaniem Jedynie niewiele ustępuje programowi Excel Microsoftu, dodatkowo wprowadzając własne rozwiązania. Możemy skorzystać z wykresów, potężnej biblioteki funkcji i procesów, a także prostych i nieco bardziej rozbudowanych szablonów dokumentów. Pliki możemy oczywiście osadzać w innych dokumentach pakietu OpenOffice - jak chociażby wykresy w prezentacjach multimedialnych czy dokumentach tekstowych.

Impress

Również do tworzenia prezentacji multimedialnych pakiet OpenOffice oferuje własne rozwiązanie. Impress posiada szereg szablonów, które możemy zastosować lub też zbudować własny pokaz slajdów w opaciu o stworzone przez siebie rozwiązania. Do slajdów można dodawać ciekawe przejścia, efekty czy animacje, a także wyeksportować plik do wielu formatów. Dodatkowo Impress posiada rozbudowane narzędzie pozwalające na dodawanie kształtów czy wykresów do tworzonych przez użytkownika dokumentów.

Draw

To narzędzie, którego nie znajdziemy u konkurencji - jak chociażby w Microsoft Office. Draw pozwala na tworzenie grafiki wektorowej, której później możemy użyć w innych programach tworzących dokumenty. Oczywiście, podstawowe narzędzia do rysowania dostępne są w każdym elemencie pakietu OpenOffice, ale Draw posiada listę dodatkowych, bardziej rozbudowanych funkcji. 

Math i Base

Oba elementy darmowego pakietu biurowego przeznaczone są raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Math pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Przyda się to uczniom lub studentom do bardziej rozbudowanych obliczeń. Jeżeli natomiast idzie o Base, to program ten przeznaczony jest do tworzenia i edycji baz danych, podobnie jak to ma miejsce z Access firmy Microsoft.

Oprogramowanie funkcjonuje w środowisku Windows, Linux oraz Mac OS i zostało przetłumaczone na ponad 60 języków, również na polski. Na koniec warto zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie rozwój OpenOffice został przystopowany. Znacznie lepiej rozwija się jego kuzyn - darmowy pakiet biurowy LibreOffice.