freeCommander Download

Polski, dostępny bezpłatnie menedżer plików, którego zadaniem jest zastąpienie wbudowanego w system Eksploratora Windows. Wyglądem i sposobem działania FreeCommander nawiązuje to klasycznych aplikacji tego typu, takich jak Total Commander czy DOS-owy Norton Commander.

Interfejs FreeCommandera składa się z dwóch dużych okien umożliwiających jednoczesne przeglądanie plików w dwóch różnych folderach czy napędach. Nad każdym z okien znajduje się lista dostępnych dysków wraz z otoczeniem sieciowym oraz panelem klienta FTP.

Dzięki temu FreeCommander sprawdza się nie tylko podczas pracy z plikami lokalnymi. Świetnie nadaje się np. podczas edytowania zawartości serwera FTP, na którym znajduje się nasza strona internetowa. Przyśpiesza ładowanie nowych plików, tworzenie kopii bezpieczeństwa itd.

FreeCommander obsługuje poza tym pliki skompresowane (ZIP, CAB i RAR - otwieranie plików bez konieczności rozpakowywania archiwów), ma wbudowaną przeglądarkę podstawowych rodzajów dokumentów tekstowych czy grafik, a także "niszczarkę", czyli moduł do trwałego usuwania danych z dysku twardego.

Wśród dodatkowych operacji, na jakie pozwala ten darmowy, polski program, warto jeszcze wymienić dzielenie plików na mniejsze, porównywanie folderów, zmiana właściwości plików, podgląd wielkości katalogu, tworzenie i edycja sum kontrolnych MD5, szybkie kopiowanie i przemieszczanie plików, zmiana nazwy.

FreeCommander nie jest tak wygodny w obsłudze jak np. Total Commander. Nie zapamiętuje chociażby niektórych ustawień użytkownika po wyłączeniu. Przy kolejnym uruchomieniu trzeba więc znowu dopasowywać aplikację do własnych potrzeb. Z drugiej strony polski program jest całkowicie darmowy.