Caesium Download

Caesium to darmowa aplikacja, która została stworzona z myślą o osobach mających sporą ilość zdjęć na dysku, które zajmują dużo miejsca, mają ogromne wymiary i ciężko je komus wysłać za pośrednictwem Internetu. Aplikacja jest odpowiedzią na takie problemy i pozwala szybko zmniejszyć wagę zdjęć bez utraty jakości, a także masowo zmniejszyć wymiary zdjęć. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy kopiujemy na dysk twardy zdjęcia w dużej rozdzielczości wprost z aparatu cyfrowego.

Obsługa programu jest bardzo prosta. W głównym oknie wystarczy, że skorzystamy z przycisku “Add” i dodamy dowolną ilość zdjęć. Możemy wybierać poszczególne pliki z konkretnych folderów jak również zaznaczać całą zawartość katalogów i dodawać całe albumy z imprez czy wyjazdów. Po dodaniu wyświetlona zostanie lista plików wraz z informacjami o każdym z nich (rozmiar, rozdzielczość etc.). W dolnej części okna Caesium znajdziemy ustawienia, które pozwalają dostosować jakość zdjęć i wymiary plików przed kompresją.

W pierwszej kolumnie znajdziemy opcje odpowiedzialne za kompresję, czyli jakość zdjęć. Jakość kontrolujemy za  pomocą suwaka - im większa wartość parametru “Quality”, tym większa waga zdjęcia, ale też mniejsza utrata jakości. Kluczem do sukcesu jest znalezienie wartości, która w danym przypadku będzie dobrym balansem między jakością a wagą zdjęć, np. 70. Następnie możemy zmieniać wymiary naszych zdjęć - zdjęcia pobrane z aparatu są w ogromnej rozdzielczości i warto skorzystać z tej opcji, aby pomniejszyć je np. do rozdzielczości HD 720p lub 1080p. W ostatnim okienku możemy wybrać folder docelowy, do którego mają zostać zapisane skompresowane pliki. Możemy także wybrać sufix, który zostanie dodany do nazwy plików.

Program przy optymalnych ustawieniach potrafi wytworzyć bardzo zadawalające rezultaty, zmniejszając rozmiar plików średnio o 70-80%, a czasem nawet 90%. To bardzo przydatne narzędzie dla osób, które często przerzucają zdjęcia wprost z aparatu cyfrowego i chcą przesłać je dalej swoim znajomym. Dzięki Caesium nie musimy się już borykać z ręcznym edytowaniem każdego zdjęcia bądź przesyłaniem dużych i ciężkich spakowanych archiwów ze zdjęciami.