Gmail Download

Gmail to przeglądarkowa aplikacja do obsługi poczty elektronicznej, która istnieje od 2004 r. Ten będący własnością Google'a serwis jest używany przez ok. pół miliarda ludzi na całym świecie. Usługa, początkowo minimalistyczna, dziś jest wyposażona w wiele dodatkowych funkcji oraz zintegrowana z innymi aplikacjami Google'a.

Najważniejszą zmianą, którą wprowadził Gmail, był konwersacyjny widok wiadomości. E-maile w tej aplikacji są grupowane w wątki. Dzięki temu wymiana kilkunastu wpisów na ten sam temat zawsze jest wyświetlana łącznie. Standard ten stosuje się dziś m.in. także w aplikacjach SMS systemów Android i iOS.

Drugą ważną rzeczą jest archiwizacja. Zamiast kasować wiadomości usuwamy je jedynie ze skrzynki odbiorczej. Trafiają do zbiorczego katalogu ze wszystkimi e-mailami, co pozwala wrócić do nich później. Trzecia kwestia to znakomita wyszukiwarka - Google wykorzystało tutaj swój cały know-how.

Wśród dodatkowych modułów Gmaila da się wymienić np. czat. Jest to niewielkie okienko w lewym pasku bocznym, które umożliwia prowadzenie rozmów tekstowych, głosowych oraz wideo z poziomu aplikacji. Czat Gmaila jest obecnie zintegrowany z Hangoutami Google+.

Kolejne rzadziej używane, ale czasami przydatne funkcje to lista zadań (to-do) oraz menedżer kontaktów. Ten ostatni jest szczególnie ciekawy, jeśli posiadamy telefon z Androidem. Numery, e-maile i inne dane są automatycznie synchronizowane. W nowym smartfonie kontakty są dostępne od razu.

W lewym pasku bocznym mamy ponadto dostęp do innych folderów poczty (np. Kosza czy Spamu) oraz tzw. etykiet. Etykiety służą do oznaczania e-maili i nadawania im priorytetów. Może się to odbywać automatycznie (za pomocą filtrów) lub ręcznie. Filtry służą też do sortowania i eliminowania poczty od określonych nadawców.

Funkcjonalność Gmaila można zwiększyć dzięki różnego rodzaju ustawieniom. Tam, w Laboratorium, znajdziemy też eksperymentalne funkcje i dodatki. Poczta Google'a wyświetla reklamy kontekstowe, które jednak na szczęście nie są zbyt inwazyjne i nie spowalniają pracy z e-mailami.