ComboFix Download

Combofix to kompleksowe narzędzie do wyszukiwania i usuwania szkodliwego oprogramowania, keyloggerów, adware, malware i innych nieproszonych gości na komputerze. Nie zawsze tradycyjne programy radzą sobie z usuwaniem szkodliwego oprogramowania. Niekiedy problem jest na tyle poważny, że należy sięgnąć po poważniejszy arsenał. Program ComboFix to darmowe i niezwykle skuteczne narzędzie, służące nie tylko do tworzenia szczegółowych logów systemu, ale i usuwania szkodliwego oprogramowania z dysku komputera. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to prosty i bezinwazyjny program, dlatego też zalecamy, aby korzystali z niego tylko zaawansowani użytkownicy.

Dużą zaletą programu jest fakt, iż nie wymaga on instalacji – może pracować na każdej maszynie np. bezpośrednio z karty pamięci, przenośnego dysku lub pamięci flasch. Interfejs programu nie należy do najprostszych, gdyż wszelkie komendy wydajemy za pomocą tekstu. Przed rozpoczęciem pracy program ComboFix tworzy kopię zapasową danych, która jest przywracana w przypadku, gdy popełnimy błąd lub jakiś proces zakończy się niepowodzeniem.

Podczas skanowania, program automatycznie wyszukuje złośliwe i stwarzające zagrożenie oprogramowanie, a następnie kasuje je bezpowrotnie. Należy pamiętać, że podczas pracy programu nie należy korzystać z komputera – w zależności od pojemności dysków oraz stopnia zawirusowania, proces ten może trwać dość długo. Poza tym podczas skanowania możemy zaobserwować różne zjawiska, takie jak znikające ikony, pasek zadań, widżety pulpitu etc. Nie należy jednak nic z tym robić, gdyż po zakończeniu pracy wszystko powinno wrócić do normy.

Po zakończeniu skanowania szczegółowy raport zostaje wygenerowany w postaci pliku tekstowego. Praca programu jest dość inwazyjna, dlatego też przed rozpoczęciem pracy należy zamknąć wszystkie działające procesy oraz programy łącznie z programem antywirusowym. Ponadto program ComboFix może być odbierany przez program antywirusowy, jako źródło potencjalnego zagrożenia – powodem jest obecność komponentów do wyłączania procesów w systemie.