BitTorrent to obecnie najpopularniejszy protokół bezpośredniej wymiany plików w internecie. Aby korzystać z tego rozwiązania konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego programu, tzw. klienta. Najczęściej wybierana aplikacja to uTorrent. Czy faktycznie jest najlepsza? Co oferują inne protokoły?

O BitTorrencie jest głośno od kilku lat. Uchodzi za najwygodniejszą i najszybszą sieć P2P (peer-2-peer) na świecie. Oczywiście nie zawsze tak było. Dawniej królowały np. takie protokoły jak eDonkey i Kad oraz program eMule. Wadą tych technologii była duża zależność od centralnych serwerów, które często znikały z sieci.

BitTorrent również korzysta z serwerów, tzw. trackerów, ale ich rola cały czas spada. Wszystko dzięki DHT, czyli tzw. rozproszonej tablicy mieszającej. Jest to system służący do odszukiwania w sieci komputerów przechowujących pożądane pliki - bez udziału centralnego serwera.

Prace nad uniezależnieniem się od trackerów są bardzo ważne. Musimy pamiętać, że wielu internautów korzysta z BitTorrenta, aby pobierać pirackie kopie gier oraz wymieniać się filmami i muzyką. Stanowi to naruszenie prawa. Organy ścigania i organizacje antypirackie cały czas walczą o utrudnienie dostępu do P2P.

Trzeba jednak pamiętać, że w sieci BitTorrent znajduje się mnóstwo legalnych treści. Jest to np. muzyka wydana na licencji Creative Commons albo oprogramowanie Open Source. BitTorrent staje się także narzędziem legalnej dystrybucji dużych plików, takich jak filmy w jakości HD czy gry komputerowe.

Słabym punktem BitTorrenta są wyszukiwarki, takie jak The Pirate Bay. Są to strony internetowe pozwalające na odnalezienie parametrów określonych plików (zawartych w plikach torrent lub tzw. linkach magnet). Witryny te często padają ofiarą działań organów ścigania, choć same nie udostępniają żadnych plików.

Oryginalny program do obsługi sieci BitTorrent nazywa się tak samo jak protokół. Dawniej była to samodzielna aplikacja, obecnie jest to tak naprawdę nieco zmodyfikowany, wspominany już wyżej uTorrent. Programu BitTorrent nie będziemy więc osobno testować.

Na liście najczęściej pobieranych i najlepiej ocenianych programów do obsługi sieci P2P znajdują się, oprócz uTorrenta, takie aplikacje jak eMule, Ares, DC++, Azureus Vuze i BitComet.