Dwóch producentów- Microsoft i Sony od kilkunastu lat toczą bój o klientów chcących mieć w posiadaniu najmocniejszą z konsol. Kiedyś wydawano jedynie jedną wersję danej generacji urządzenia, a teraz możemy wybrać spośród wariantów podstawowych, a wzmocnionych, oferujących o wiele lepszą grafikę i wydajność. A jak wygląda porównanie Xboxa One X z Playstation 4 Pro? Jesteście ciekawi? No to zapraszamy do lektury!

Porównanie XBOX One X vs. Playstation 4 PRO

Mocniejsze konsole dla wymagających

Jeśli ktoś śledzi rynek konsol, to wie, że w ramach poprzednich generacji urządzeń w rzeczywistości inne wersje pojawiały się… Dotyczyły one jednak rozmiaru konsoli, a różnice w parametrach technicznych były naprawdę niewielkie. W przypadku PS 4 Pro i XBOXa One X sprawa wygląda zgoła inaczej. Mamy tu do czynienia z naprawdę sporym przeskokiem jakości generowanego w grach obrazów.

Klasyczne, standardowe wersje PlayStation 4 i Xbox One oferują obraz w rozdzielczości Full HD, a zdarza się też, że natywna rozdzielczość jest jeszcze niższa i skalowana tylko do uzyskania pożądanego efektu. Usprawnione konsole są rozwiązaniem dla posiadaczy nowszych telewizorów o wyższej rozdzielczości i mają wyświetlać obraz o takiej samej jakości, w 4K. Przekłada się to na więcej szczegółów, dużo ostrzejszy obraz i mniej poszarpanych, niewygładzonych krawędzi tekstur.

Xbox One X

Różnice pomiędzy gigantami

Podstawową różnicą pomiędzy Xboxem One X i PlayStation 4 Pro jest data premiery. Sprzęt Sony miał swoją premierę 10 listopada 2016 roku, podczas gdy Xbox One X zadebiutował dopiero w czwartym kwartale 2017. Oznacza to, że Microsoft miał więcej czasu na rozbudowę projektu. I to rzeczywiście widać, patrząc na specyfikację techniczną.
 
Procesor – w obydwu konsolach mamy do czynienia z układami o 8 rdzeniach. Procesory te różni jednak taktowanie: 2,3 gigaherca w przypadku Xboxa i 2,1 GHz w PS4 Pro. 9% różnicy może nie robi dużego wrażenia, ale statystyk nie da się oszukać… Może się to faktycznie przełożyć na wydajność pracy konsol.

Pamięć operacyjna RAM – tutaj ciężko usprawiedliwić Sony. PS4 Pro wyposażono w 8 gigabajtów pamięci operacyjnej. Xbox One X ma jej aż 12GB. Większa o połowę pamięć oznacza znacznie większe możliwości przetwarzania danych, co ma duży wpływ na szybkość działania gier, w tym ich ładowanie.

Układ graficzny – 40 jednostek renderujących z taktowaniem o wartości 1172 MHz to moc, która drzemie w One X. Wypada lepiej w porównaniu z 36 jednostkami o prędkości 911 MHz w PlayStation 4 Pro.

Całkowita moc obliczeniowa PS4 Pro wynosi 4,12 teraflopsa. Konsola Microsoftu może się za to pochwalić mocą na poziomie aż 6 teraflopsów. Drugi biegun różnic stanowi baza dostępnych na obie konsole gier, w tym tak zwanych exclusive'ów, a więc tytułów stworzonych na wyłączność danej platformy. Tutaj liczby zdecydowanie sprzyjają Sony– wśród dostępnych gier oraz zapowiedzi, produkcji jest niemalże trzykrotnie więcej! Należy również pamiętać, że PlayStation 4 Pro oferuje pełne wsparcie dla PlayStation Virtual Reality, a więc okularów wirtualnej rzeczywistości. Microsoft nie zapowiedział jeszcze żadnego sprzętu VR dedykowanego swojej konsoli.

PS4 Pro

Podobieństwa

Wśród podobieństw obu platform wykazać należy ich pełną kompatybilność z podstawowymi wersjami konsol. Obydwaj producenci obiecali, że na PS4 Pro i Xbox One X działać będą wszystkie gry dostępne wcześniej na PlayStation 4 i Xbox One. Z drugiej strony, co istotne, nie pojawią się na rynku tytuły dostępne wyłącznie na mocniejszych maszynach. Podobnie jest z dostępnymi akcesoriami. Zarówno kontrolery, jak również headsety i cały wachlarz wyposażenia dedykowanego obu konsolom, będzie kompatybilny z wersjami standardowymi oraz ulepszonymi.

Podsumowanie

Cóż, choć liczby przemawiają na korzyść Xboxa, to ilość wiernych graczy PlayStation zdaje się nie maleć. Każda konsola ma rzeszę swoich zwolenników, których nie będą interesować różnice w parametrach. Sam zdecyduj, czy wolisz mocniejszą konsolę z mniejszą ilością gier, czy nieco słabsze urządzenie, ale z większą ilością dostępnych gier.