Znajomi w Whatsapp ciągle dodają Cię do rozmów grupowych? A może obce osoby zapraszają Cię do grup w Whatsapp? Nowa wersja Whatsapp pozwala kontrolować, kto może zapraszać nas do grup. Jak dostosować te ustawienia?

Jak zablokować dodawanie do niechcianych grup w Whatsapp

Jednym z dotychczasowych problemów z Whatsapp był fakt, że każdy mógł nas dodać do rozmowy grupowej. Biorąc pod uwagę fakt, że lista kontaktów w Whatsapp synchronizuje się na podstawie naszej książki adresowej, to w komunikatorze możemy mieć nie tylko bliskich znajomych, ale również inne osoby (np. współpracowników, kontrahentów, dalszych znajomych itp.). Wystarczy, że ktoś zna nasz numer telefonu i doda nas do książki adresowej, a od razu będzie mógł dodać nas w Whatsapp do grupy.

W efekcie jesteśmy dodawani do różnych grup, nie tylko przez swoich znajomych, ale również przez inne osoby, które po prostu znają nasz numer telefonu. Często te grupy są zwykłym skupiskiem spamu lub sposobem na reklamę lokalnych usług, nie wspominając już o wszelkich żenujących łańcuszkach. Na szczęście twórcy Whatsapp postanowili w końcu wdrożyć nową opcję, która pozwala kontrolować, kto może nas dodawać do rozmów grupowych. Jak z niej skorzystać?

Dostosuj, kto może Cię dodawać do grup w Whatsapp

Nowa opcja jest wdrażana stopniowo, więc jeśli nie znajdziesz jej od razu w ustawieniach, to po prostu uzbrój się w cierpliwość – Whatsapp udostępnia nową funkcję falowo. Do jej użycia konieczne jest zaktualizowanie aplikacji Whatsapp do najnowszej wersji ze Sklepu Play (Android) lub App Store (iOS).

Pobierz Whatsapp ze Sklepu Play

Pobierz Whatsapp z App Store

Gdy masz już najnowszą wersję aplikacji Whatsapp, to kolejnym krokiem jest przejście do ustawień i dostosowanie ustawień prywatności. W tym celu na ekranie głównym Whatsapp dotknij ikony z trzema kropkami w górnym prawym rogu. Spowoduje to rozwinięcie menu, z którego należy wybrać opcję „Ustawienia”.

Wejdź do ustawień Whatsapp

Po przejściu do ustawień aplikacji Whatsapp udaj się do zakładki „Konto”, a następnie wybierz „Prywatność”. W tym miejscu znajdziesz ustawienia związane z wyświetlaniem twoich informacji, potwierdzeniami odczytu, a także nowe ustawienia związane z dodawaniem do grup – „Grupy”.

Wejdź do zakładki z prywatnością w Whatsapp

Interesująca nas opcja wyświetla się pod nazwą „Kto może dodać mnie do grupy”. Do dyspozycji mamy trzy poziomy ustawień:

  • Wszyscy
  • Moje kontakty
  • Nikt

Jeśli zaznaczymy opcję „Wszyscy” to do grup będą mogły nas dodawać wszystkie osoby bez wyjątku. Gdy zaznaczona jest opcja „Moje kontakty”, to do grupy mogą nas przyłączyć tylko te osoby, które sami mamy na liście znajomych. Z kolei jeśli zaznaczymy „Nikt”, to nikt nie będzie mógł nas dodać do jakiejkolwiek rozmowy grupowej bez naszej zgody.

Ustawienia prywatności w grupach Whatsapp

Co się dzieje, gdy ktoś nie może nas dodać do grupy? Wtedy takiej osobie wyświetli się informacja, że dodanie nas nie było możliwe bez naszej zgody. Wyświetli się takiej osobie możliwość wysłania nam prywatnego zaproszenia,  które możemy – lecz nie musimy – przyjąć.

Wysyłanie prywatnego zaproszenia do grupy

 

Nie jest więc tak, że jak zablokujemy dodawanie do grup, to całkowicie stracimy możliwość udziału w nich. Osoby nadal będą mogły nam wysłać prywatne zaproszenie, które po prostu musimy przyjąć. Bez naszej akceptacji nie zostaniemy nigdzie dodani.

Jak wspomniałem, opcja ta jest wdrażana stopniowo, więc jeśli jeszcze jej nie widzisz w swoich ustawieniach, to po prostu poczekaj. W najbliższych tygodniach funkcja ta ma trafić do wszystkich użytkowników Whatsapp.