Popularność dronów nieustannie rośnie, a przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w ogromnych możliwościach oferowanych przez urządzenia tego typu. Przyjrzyjmy się temu, na czym polega fenomen powietrznych ujęć, dzięki którym cała branża filmowa przeżywa w ostatnich latach prawdziwą rewolucję.

Drony – technologia, która jeszcze niedawno była zarezerwowana tylko dla najbogatszych

Charakterystyczne ujęcia z lotu ptaka każdy z nas kojarzy z hollywoodzkich filmów. Wykorzystanie takich kadrów było już powszechne kilkadziesiąt lat temu, jednak wówczas wiązało się to z ogromnymi kosztami i zarządzaniem przedsięwzięciem, w którym musiało uczestniczyć przynajmniej kilkadziesiąt osób.

Współczesne drony oferują podobne możliwości – a nawet lepszą jakość nagrywania wideo, niż miało to miejsce w przeszłości – jednak poziom praktyczności takiego rozwiązania jest nieporównywalnie wyższy. Udostępnienie technologii dronów do użytku prywatnego sprawiło, że mniej znani reżyserzy, osoby zajmujące się filmowaniem uroczystości weselnych oraz pasjonaci social mediów zyskali możliwości, które jeszcze niedawno znajdowały się w sferze marzeń każdego operatora filmowego.

Na czym polega fenomen ujęć z dronów?

Powietrzne ujęcia niewątpliwie dodają walorów estetycznych każdemu materiałowi wideo. Filmowanie z perspektywy lotu ptaka pozwala optycznie poszerzyć kadr, przez co rozgrywana scena jest dużo wyrazistsza. Niewielkie rozmiary urządzeń tego typu pozwalają mieszać techniki filmowe, a tym samym wykorzystywać perspektywę punktu widzenia bohatera, która wraz z unoszeniem się ponad powierzchnię gruntu bardzo szybko zamienia się w szeroki kadr.

Imponujące? Jeszcze jak! Dodatkowo kadr z lotu ptaka wydobywa największe atuty z estetyki krajobrazu. Wystarczy bowiem wykorzystać opcję powolnego unoszenia się, które połączone będzie z wirowaniem drona nad dominującym punktem otoczenia, takim jak jezioro, rzeka lub budynek. Zabieg filmowy tego typu rewelacyjnie sprawdza się zarówno w filmach fabularnych jako podkreślenie emocji bohatera i jego integracji z przyrodą oraz naturą, jak i w filmach dokumentalnych.

Jak tworzyć niezapomniane ujęcia przy użyciu dronów?

Sekret umiejętnego wykorzystania dronów w filmowaniu polega na doskonałej znajomości otoczenia i użyciu właściwego sposobu kadrowania. Powolne unoszenie się drona można wykorzystać do stopniowego odsłaniania dalszego planu, a ujęcia frontalne w kierunku postaci okazują się być przydatne jako urozmaicenie klasycznych kadrów filmowych.

Nawet najpopularniejsze modele na rynku, takie jak na przykład DJI Mini 2, posiadają tryby panoramiczne. Ta opcja z kolei sprawdza się w realizacji wszelkiego rodzaju materiałów, w których lekkie zniekształcenia obrazu mogą być wykorzystane w roli artystycznego efektu.

Możliwości jest wiele. Wyłącznie od umiejętności operatora zależy końcowy efekt ujęć z wykorzystaniem latającego sprzętu do nagrywania. Z pewnością warto korzystać w swojej praktyce z dronów, ponieważ te proste w konstrukcji i stosunkowo tanie sprzęty są niezwykle praktyczne - niezależnie od tego, czy nagrywany materiał będzie autorską etiudą filmową, nagraniem z ważnej uroczystości czy też fragmentem wideo opublikowanego w prywatnych social mediach.