Od jakiegoś czasu na Facebooku istnieje nowa możliwość reagowania na posty, tzw. reakcja. Pozwala ona na dokładniejsze wyrażanie emocji dla danego postu, niż tylko zwykłe polubienie. Podobnie jak w przypadku polubień, i tu może się zdarzyć, że popełnimy błąd, naciśniemy za szybko, lub nie na to co byśmy chcieli. Na szczęście nie trzeba się tym martwić, Facebook daje możliwość zarówno zmiany jak i usunięcia polubienia lub reakcji.

Związane z: Jak importować i eksportować kontakty między Gmailem a Facebookiem.

Cofnięcie jakiejkolwiek reakcji lub polubienia pod postem na Facebooku jest naprawdę proste, o ile zostanie wykonane natychmiast, wystarczy tylko kliknąć tę samą reakcję lub ponownie nacisnąć na polubienie, aby usunąć je z posta.

Jednak w przypadku, gdy dodamy reakcję, a następnie będziemy kontynuować przeglądanie tablicy, usunięcie lub zmiana może okazać się bardziej skomplikowana.

Jak pewnie nie raz zauważyłeś, ilość treści publikowana na Facebooku jest ogromna, odnalezienie danego posta bywa bardzo kłopotliwe, zwłaszcza gdy odświeżymy stronę na Facebook’u, treści ładują się na niej od nowa, czasem w zupełnie innej kolejności. W takim wypadku, odnalezienie i szybka zmiana naszej reakcji na daną publikację staje się niemożliwa.

Na szczęście, chociaż nie zrobisz tego za jednym kliknięciem, ​​Facebook daje możliwość wycofania jakiejkolwiek reakcji lub polubienia dodanego przez nas na Facebooku, nawet jeśli nie jesteś w stanie odszukać danego posta ręcznie. Umożliwia to funkcja usuwania reakcji i polubień z historycznych postów na Facebooku.

To powiedziawszy, poniżej pokazujemy krok po kroku, jak cofnąć lub usunąć jakąkolwiek reakcję lub polubienie z postów na Facebooku, niezależnie od tego, kiedy zostały utworzone. Pokażemy Ci wszystkie kroki zarówno z internetowej strony Facebooka, jak i oficjalnej aplikacji dla Androida i iPhone'a.

Jak cofnąć lub usunąć reakcje lub polubienie pod jakimkolwiek z postów na Facebooku (wersja online)

1. Otwórz Facebook.com w przeglądarce i zaloguj się na swoje konto użytkownika.

2. Po wejściu będziesz musiał przejść do: Ustawienia i prywatność> Dziennik aktywności

3. Po lewej stronie ekranu kliknij na mały niebieski napis: Filtruj

4. Otworzy się małe okno, przewiń w dół, aż do opcji: Polubienia i reakcje

5. W następnym kroku należy kliknąć: Save Changes (Zapisz zmiany)

6. Spowoduje to automatyczne wyświetlenie w lewej dolnej części ekranu wszystkich postów, które polubiłeś lub na które zareagowałeś w porządku chronologicznym.

7. Możesz zobaczyć wszystkie polubienia i reakcje, przewijając w dół, aż znajdziesz reakcję lub polubienie na Facebooku, które chcesz zmienić.

8. Po kliknięciu na wspomnianą reakcję lub polubienie post zostanie wyświetlony w głównej części ekranu.

9. Tutaj są 2 opcje:

- Opcja 1: Kliknij na reakcję lub polubienie bezpośrednio pod postem wyświetlonym na ekranie.

- Opcja 2: Po lewej stronie (lista postów, na które zareagowałeś) najedź kursorem na dany post i kliknij ikonę trzech wielokropków (…). Wyświetlą się opcje:  Nie lubię lub Usuń reakcję

Niezależnie od wybranej opcji, od tego momentu Twoje polubienie lub reakcja nie będzie już widoczna na użytkowników, którzy wyświetlą post na Facebooku.

Jak cofnąć reakcję lub polubienie dowolnego posta na Facebooku (w aplikacji na Androida / iPhone'a)

1. Otwórz aplikację Facebook na Androida lub iPhone'a

2. Przejdź do menu (zakładka na dole z trzema poziomymi liniami)

3. Przewiń w dół i wejdź w: Ustawienia i prywatność> Ustawienia> Dziennik aktywności

4. Kliknij w górnym lewym rogu: Filtry

5. W wyświetlonym menu wybierz: Kategorie

6. Kliknij: Interakcje

7. Na końcu rozwijanej listy będziesz musiał wybrać: Polubienia i reakcje

8. Zostaną wyświetlone wszystkie posty, na które zareagowałeś. Są dwie metody usunięcia reakcji lub polubienia, tak jest w wersji internetowej.

- Metoda 1: Kliknij ikonę trzech wielokropków (…), a następnie kliknij: Nie lubię lub Usuń reakcję.

- Metoda 2: Kliknij dany post, gdy zostanie wyświetlony, kliknij swoją reakcję lub polubienie, aby je usunąć.