Twoja rodzina korzysta z Netfliksa, a dzieci używają go do oglądania bajek i seriali dla młodzieży? Jeśli boisz się, że twoje dzieci mogą włączyć seriale lub filmy nieodpowiednie do ich wieku, to możesz ustawić profil dla dziecka, a także włączyć blokadę kodem PIN wszystkich seriali powyżej wybranej kategorii wiekowej. Jak to zrobić?

Netflix - ustawienia kontroli rodzicielskiej

Netflix to świetna usługa do oglądania seriali oraz filmów, a na dodatek jest dostępna w każdym telewizorze z funkcjami Smart TV. Na Netfliksie znajdziemy nie tylko popularne seriale i filmy, ale również dużo kreskówek, bajek i innych programów dla dzieci. Jeżeli twoje pociechy korzystają z Netfliksa, to warto odpowiednio zabezpieczyć konto, aby dzieci nie oglądały nieodpowiednich materiałów.

Wszystkie seriale, filmy i inne programy w Netfliksie mają starannie ustawioną kategorię wiekową. Ustawienia Netfliksa pozwalają utworzyć zarówno profil dla dzieci, dzięki któremu wyświetlane będą tylko materiały dla młodszych widzów. Dzięki temu na profilu dziecka nie będą widoczne żadne nieodpowiednie pozycje. Oprócz tego możemy dodatkowo zabezpieczyć konto kodem PIN, tak, aby materiały z wybranego przedziału wiekowego były dostępne tylko po wpisaniu kodu – niezależnie od tego, z jakiego profilu korzystamy.

Utwórz profil dla dziecka

Pierwszym sposobem na przystosowanie Netfliksa do młodszych odbiorców jest ustawienie profilu dla dziecka. Na jednym koncie Netflix możemy mieć kilka profili, które mają ustawione osobne rekomendacje i tworzą oddzielną historię oglądania. Warto, aby każdy widz miał swój własny profil, również dziecko.

Profil naszego syna lub córki możemy dodatkowo oznaczyć jako dziecięcy, dzięki czemu nie będą się wyświetlać żadne materiały z wyższych kategorii wiekowych. Aby to zrobić, zaloguj się w Netflix w przeglądarce internetowej na stronie Netflix.com, a następnie na ekranie wyboru profilu utwórz swojemu dziecku nowy profil (jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś/-aś). Gdy twoje dziecko ma już swój własny, imienny profil, kliknij w przycisk „Zarządzaj profilami”.

Edytuj wybrany profil Netflix

Następnie kliknij w ikonę edycji na profilu twojego dziecka, aby wejść do ustawień. Obok nazwy profilu znajdziesz pole „Dziecko?”. Zaznacz to pole.  Oprócz tego możesz wybrać, jakie materiały mają być dozwolone na tym profilu – tylko dla najmłodszych dzieci (do lat 7), czy również dla nieco „starszych dzieci” (od 7 do 13 lat).

Ustaw wybrany profil jako dziecięcy

Profil zostanie automatycznie ustawiony jako dziecięcy. Od teraz na tym profilu będą się wyświetlać tylko i wyłącznie materiały dla dzieci.

Taki profil będzie działać automatycznie w trybie „Kids”, czyli dla dzieci – zmieni się interfejs na bardziej kolorowy, a dostępne materiały będą obejmować jedynie materiały dla dzieci z wybranej kategorii wiekowej. Na tym profilu nie będzie możliwe ani znalezienie, ani też obejrzenie materiałów dla starszych widzów.

Netflix Kids

Włącz kontrolę rodzicielską z kodem PIN

Utworzenie profilu dla dziecka to jeden z kroków, aby zabezpieczyć dzieci przed nieodpowiednimi treściami. Bądźmy jednak szczerzy – dzieci szybciej przyswajają technologie niż my i przełączenie się na inny profil nie stanowi dla nich żadnego problemu. Co z tego, że dziecko ma ustawiony dziecięcy profil, skoro bez problemu może wejść na nasz profil i z niego oglądać wszystkie materiały? Niestety Netflix póki co nie daje możliwości zabezpieczenia indywidualnych profili hasłem.

Na takie przypadki przydatna jest funkcja kontroli rodzicielskiej, która działa na całe konto i wszystkie profile. Kontrola rodzicielska pozwala włączyć zabezpieczenie kodem PIN, które sprawia, że materiały z wybranych kategorii wiekowych wymagają wpisania kodu do obejrzenia, niezależnie od profilu. Nawet jeżeli dziecko przełączy się na nasz profil, to i tak będzie musiało wpisać kod PIN, aby obejrzeć wybrany film lub serial dla starszych odbiorców. Materiały dla dzieci nadal będą dostępne bez kodu PIN, ale wszystkie filmy i seriale z wyższych kategorii wiekowych będą zabezpieczone kodem.

Aby to włączyć, wejdź na jakikolwiek profil osoby, która nie jest oznaczona jako dziecko. Następnie w górnym prawym rogu strony Netfliksa wysuń menu i wybierz zakładkę „Konto”. W ustawieniach konta przejdź do sekcji „Kontrola rodzicielska”. Opcja ta wymaga ponownego zalogowania się, więc musisz wpisać swoje hasło do konta Netflix, aby uzyskać do niej dostęp.

Wejdź do ustawień kontroli rodzicielskiej

W tym miejscu wyświetli się możliwość włączenia kontroli rodzicielskiej. Wciśnij przycisk „Utwórz kod PIN”, a następnie podaj 4-cyfrowy kod, którym chcesz zabezpieczyć filmy oraz seriale.

Po utworzeniu kodu PIN musisz wskazać suwakiem, które materiały mają być dostępne bez kodu PIN, a które mają być odtwarzane tylko po podaniu kodu PIN.

Utwórz kod PIN i wskaż, co ma być nim zablokowane

Wskaż odpowiednią opcję – jeśli np. zaznaczysz na zielono sekcję „Małe dzieci”, to ustawienie to sprawi, że materiały z kategorii wiekowej „Małe dzieci” będą dostępne dla wszystkich bez podawania kodu, ale wszystkie materiały z wyższych kategorii („Starsze dzieci” i wyżej) będą wymagały odblokowania kodem PIN. Ustaw suwak wedle własnego uznania.

Zapisz zmiany, a następnie spróbuj odtworzyć jakikolwiek film lub serial, który nie należy do kategorii wiekowej oznaczonej na zielono w ustawieniach kontroli rodzicielskiej. Zauważysz, że teraz przy próbie odtworzenia takiego filmu lub serialu pokazuje się prośba o wpisanie kodu PIN – niezależnie od tego, z jakiego profilu korzystasz. Dopiero po wpisaniu kodu rozpocznie się odtwarzanie. W ten sposób dziecko nawet jeśli się przełączy na nasz profil, to i tak nie obejrzy materiałów dla starszych widzów bez znajomości kodu PIN.

Przykład - blokada kodem PIN w Netflix

W najbliższym czasie opcja kontroli rodzicielskiej zostanie wznowiona o dodatkową funkcję blokowania indywidualnych materiałów, nawet tych, które należą do najniższych kategorii wiekowych. Pozwoli to tworzenie wyjątków od reguły (np. możliwość oglądania wszystkich materiałów dla dzieci oprócz wybranych kreskówek, które sami uznamy za nieodpowiednie). Opcja ta pojawi się również w sekcji ustawień kontroli rodzicielskiej, tuż pod opcjami kodu PIN.