Od paru dni posiadacze Windows 7 mogą otrzymywać powiadomienie informujące o tym, że po 10 latach wsparcia dla systemu Windows 7 zbliża się do końca. Dlaczego się to wyświetla i jak to wyłączyć?

Jak ukryć okno o zakończeniu wsparcia dla Windows 7

Oficjalne wsparcie dla Windows 7 dobiega 14 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że po tej dacie nie otrzymamy już żadnych aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa. Microsoft postanowił przypomnieć posiadaczom starszego systemu o nieuchronnym zakończeniu wsparcia dla Windows 7. Jeśli masz Windows 7 z włączonymi aktualizacjami, to od pewnego czasu może wyświetlać Ci się okienko o poniższej treści:

Po 10 latach wsparcie dla systemu Windows 7 zbliża się do końca. 14 stycznia to ostatni dzień, w którym Microsoft będzie oferować aktualizacje zabezpieczeń i pomoc techniczną dla komputerów z systemem Windows 7. Wiemy, że zmiana może być trudna, dlatego kontaktujemy się wcześniej, aby pomóc Ci utworzyć kopię zapasową plików i przygotować się na przejście do nowego systemu.

Oczywiście nie oznacza to, że system nagle przestanie działać. Nadal będziemy mogli z niego korzystać, ale nie otrzymamy już żadnych uaktualnień i poprawek bezpieczeństwa. Korzystanie z takiego systemu jest niebezpieczne, a twórcy oprogramowania będą porzucać wsparcie dla Windows 7, więc niektóre programy mogą wkrótce przestać działać.

W takiej sytuacji należy rozważyć przejście na nowszą wersję systemu (Windows 10) bądź przeniesienie się na którąś z dostępnych dystrybucji Linuksa. Prawda jest jednak taka, że większość osób jest tego świadoma. Jak natomiast wyłączyć ten komunikat, jeśli nie chcemy, aby się pojawiał?

Wyłączanie powiadomienia o zakończeniu wsparcia dla Windows 7

Jeśli obawiasz się, że Microsoft będzie zasypywać Cię tym okienkiem co jakiś czas, to na szczęście nie ma powodu do strachu. Bardzo szybko można trwale ukryć to powiadomienie, aby więcej się nie pojawiało.

Wystarczy, że tuż pod treścią tego komunikatu zaznaczysz pole o nazwie „Nie przypominaj ponownie”, a następnie zamkniesz okno. Microsoft w swoim oficjalnym opisie aktualizacji odpowiedzialnej za to okienko informuje, że po wykonaniu tej banalnej czynności nie będziemy więcej oglądać tego okna.

Ukryj powiadomienie o zakończeniu wsparcia w Windows 7

Jeśli natomiast chcesz całkowicie pozbyć się mechanizmu odpowiedzialnego za wyświetlanie tego okna, to również jest na to sposób. Okienko to jest częścią aktualizacji o nazwie KB4493132, która wprowadza odpowiedni proces oraz zadanie w harmonogramie, które je aktywuje. Możesz zatem po prostu uniknąć instalacji tej aktualizacji lub – jeśli już jest zainstalowana – odinstalować ją, a następnie ukryć, aby nie została ponownie zainstalowana. Jak to zrobić?

Najpierw musisz usunąć aktualizacje KB4493132. W tym celu wejdź do Panelu sterowania i udaj się do zakładki „Programy > Odinstaluj program”. W oknie odinstalowywania programów wybierz opcję „Wyświetl zainstalowane aktualizacje” w menu po lewej stronie. Wyszukaj aktualizację KB4493132, a następnie zaznacz ją na liście i odinstaluj.

Może ona jednak zostać ponownie zainstalowana, więc kolejnym krokiem jest jej ukrycie. Wejdź ponownie do Panelu sterowania i wybierz „System i zabezpieczenia > Windows Update”. Wybierz opcję pokazania ilości aktualizacji oczekujących na instalację, a następnie znajdź uaktualnienie KB4493132 na liście opcjonalnych łatek.

Ukryj aktualizację KB4493132

Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Ukryj aktualizację”. Uaktualnienie będzie od tej pory ignorowane i nie zostanie ponownie zainstalowane. Jeśli masz problem ze znalezieniem tej aktualizacji na liście (bo system ją automatycznie instaluje), to możesz wyłączyć automatyczne aktualizacje w Windows Update i ustawić je w taki sposób, aby system je pobierał, ale użytkownik decydował o ich instalacji. Wtedy bez problemu znajdziemy na liście oczekujących na instalacje uaktualnień paczkę KB4493132 i będziemy mogli ją ukryć.