Próbujesz udostępnić pliki lub foldery w sieci domowej, ale nie wiesz, jak to zrobić? A może udało Ci się udostępnić folder, ale nie można go otworzyć przez sieć, gdyż system prosi o podanie hasła? Zobacz, jak skonfigurować opcje udostępniania, aby móc udostępnić plik lub folder w sieci domowej bez użycia hasła w Windows 10.

Jak udostępniać pliki w sieci domowej Windows 10 bez hasła

Udostępnienie plików lub folderów w sieci domowej powinno być rzeczą prostą, jednak w praktyce często sprawia to zaskakująco dużą ilość problemów wielu początkującym użytkownikom. Microsoft ułatwił nieco sprawę w Windows 10, całkowicie rezygnując z tzw. grup domowych, dzięki czemu nie trzeba teraz konfigurować wszystkich komputerów z osobna i przypisywać ich do tej samej grupy domowej. Wystarczy, że znajdujemy się w tej samej sieci i możemy udostępniać swoje zasoby innym komputerom.

Nadal jednak często pojawia się inny problem – nawet jeśli uda nam się udostępnić jakiś plik lub folder, to nie można do niego uzyskać dostępu z poziomu innego komputera. Przy próbie otwarcia udostępnionych danych pojawia się bowiem prośba o zalogowanie i podanie hasła. Jak zatem łatwo i bezproblemowo udostępnić pliki i foldery z komputera z Windows 10, tak, aby były one dostępne dla wszystkich w sieci domowej bez konieczności podawania hasła? Zobaczmy.

Krok 1: Wyłącz udostępnianie chronione hasłem

Domyślne ustawienia Windows 10 chronią udostępnione pliki i foldery hasłem. Nawet jeśli coś udostępnimy w sieci domowej, to i tak dostęp do tego będą miały tylko te osoby, które przy próbie otwarcia tych plików wpiszą login i hasło do konta użytkownika, które jest skonfigurowane na komputerze udostępniającym dane. W wielu przypadkach stanowi to problem i utrudnienie.

Na szczęście jeśli udostępniamy dane tylko dla rodziny, znajomych lub zaufanych osób, to możemy wyłączyć udostępnianie chronione hasłem. Wtedy udostępnione przez nas foldery i pliki będzie można otwierać na każdym komputerze, który jest podłączony do tego samego routera (znajduje się w tej samej sieci), bez konieczności podawania hasła.

Aby to zrobić, wysuń menu Start i wyszukaj opcji o nazwie „Panel sterowania”. Po wejściu do Panelu sterowania przejdź do zakładki „Sieć i internet”, a następnie wybierz „Centrum sieci i udostępniania”.

Wejdź do zaawansowanych opcji sieci

Z menu bocznego po lewej stronie wybierz opcję „Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania”. Pojawi się nowe okno, w którym możemy wybrać zasady udostępniania dla różnego rodzaju sieci. Rozwiń sekcję „Wszystkie sieci”, a następnie na samym dole poszukaj opcji o nazwie „Udostępnianie chronione hasłem”.

Zaznacz w tym miejscu pole „Wyłącz udostępnianie chronione hasłem”. Dzięki temu wyłączymy konieczność podawania loginu i hasła przy otwieraniu udostępnianych przez nas plików oraz folderów. Zastosuj zmiany przyciskiem „Zapisz zmiany”.

Wyłącz udostępnianie chronione hasłem

Krok 2: Wybierz pliki lub foldery do udostępnienia

Gdy mamy już wyłączone udostępnianie chronione hasłem, to teraz musimy w odpowiedni sposób udostępnić wybrane katalogi lub pliki, tak, aby wszyscy użytkownicy z naszej sieci domowej mieli do nich dostęp. Jest to bardzo proste.

Otwórz okno Eksploratora plików („Ten komputer”) i udaj się do folderu lub pliku, który chcesz udostępnić. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Właściwości”.

Pojawi się nowe okienko z ustawieniami folderu lub pliku. Wejdź do zakładki „Udostępnianie” i wciśnij przycisk „Udostępnij...”.

Udostępnij folder

Wyskoczy okno o nazwie „Wybierz osoby do objęcia udostępnianiem”, w którym możemy wybrać, komu chcemy udostępnić ten folder lub plik. Na liście osób wyszukaj pozycji o nazwie „Wszyscy” i kliknij w nią lewym przyciskiem myszy, aby ją zaznaczyć.

Obok możesz też wybrać poziom uprawnień, czyli to, czy inni użytkownicy mają mieć tylko możliwość odczytu pliku, czy też odczytu wraz z zapisem. W tym drugim przypadku inni użytkownicy sieci będą mogli nie tylko otwierać udostępnione przez Ciebie pliki, ale również je edytować oraz usuwać z Twojego komputera.

Zaznacz udostępnianie zasobu wszystkim użytkownikom

Po zaznaczeniu pozycji „Wszyscy” i wybraniu poziomu uprawnień kliknij „Udostępnij”. Wybrany folder lub plik zostanie udostępniony w sieci i nałożone zostaną dla niego odpowiednie uprawnienia, które sprawią, że wszyscy użytkownicy naszej sieci domowej będą mieli dostęp do tego zasobu.

Krok 3: Otwórz udostępnione foldery lub pliki na innym komputerze

Nasze pliki lub foldery są już udostępnione i nic więcej nie musimy konfigurować. Każdy komputer podłączony do tej samej sieci domowej może teraz je przeglądać. Nie trzeba konfigurować żadnych grup domowych ani haseł.

Wejdź do zakładki Sieć na pozostałych komputerach

Wystarczy, że na drugim komputerze w tej samej sieci otworzymy okno Eksploratora plików („Ten komputer”) i w pasku bocznym po lewej stronie okna wejdziemy do zakładki „Sieć”. Po chwili na liście wyświetli się nasz komputer.

Dwukrotne kliknięcie w ikonę naszego komputera spowoduje wyświetlenie udostępnionych z niego zasobów.

Udostępniony folder

Jako że wyłączyliśmy udostępnianie chronione hasłem, to nie ma już konieczności logowania się i podawania danych uwierzytelniających. Wszystkie udostępnione przez nas dane są teraz dostępne na wszystkich urządzeniach podłączonych do tej samej sieci.