Niedawno zaktualizowałeś system Windows 11 do najnowszej wersji i zauważyłeś, że nie masz już działającej ikony sieci czy Wi-Fi lub nie masz w ogóle żadnych ikon sieci? Ten artykuł pokaże Ci kilka różnych rzeczy, które możesz zrobić, aby rozwiązać problem i przywrócić ikonę WiFi / Sieć na pasku zadań w systemie Windows 11.

System Windows 11 nadal co kilka tygodni otrzymuje nowe i interesujące funkcje i poprawki projektowe niestety wraz z kilkoma nieumyślnie dodanymi błędami, które również się pojawiają od czasu do czasu. Najnowszy zestaw problemów wprowadzony do systemu Windows 11 jest powiązany z funkcjonalnością sieci i ma szereg różnych odmian. Na przykład ikona Wifi może zniknąć z paska zadań. Na pasku zadań może brakować także ikony sieci. Możesz całkowicie utracić funkcjonalność VPN. Możesz też po prostu zobaczyć ikonę Offline na pasku zadań niezależnie od stanu połączenia.

Jeśli tracisz połączenie z Internetem za każdym razem, gdy łączysz się z VPN, to niestety obecnie nie ma na to rozwiązania. Jedynym rozwiązaniem jest wyczyszczenie instalacji systemu Windows ze starszą wersją lub odinstalowanie aktualizacji, która spowodowała problem. W przypadku innych problemów musisz wykonać czynności przedstawione poniżej. Pamiętaj tylko, że ten problem ma zawodny charakter, więc możesz nie osiągnąć sukcesu, na który liczysz.

Jak naprawić brakujące ikony Wi-Fi i/lub sieci w systemie Windows 11?

Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby spróbować przywrócić ikonę Wi-Fi na pasku zadań w systemie Windows 11, jest odinstalowanie i ponowne zainstalowanie sterowników sieciowych. Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, wykonaj czynności przedstawione poniżej.

  • Najpierw odwiedź witrynę internetową producenta komputera, a następnie przejdź do strony pomocy technicznej i pobierz najnowsze sterowniki sieciowe dla swojego urządzenia. Gdy masz je na swoim komputerze, wyłącz połączenie z Internetem.
  • Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy menu Start i wybierz Menedżer urządzeń. Tutaj znajdź swoją kartę sieciową (Ethernet/WiFi, niezależnie od tego, z którą masz problemy), a następnie kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz Odinstaluj urządzenie.

  • Zrestartuj swój komputer.
  • Po ponownym uruchomieniu komputera, zainstaluj pobrany wcześniej sterownik. Po kolejnym ponownym uruchomieniu wszystko powinno działać poprawnie.

Uwaga: jeśli nie możesz znaleźć określonych sterowników dla swojego urządzenia, możesz pozostawić system Windows, aby znalazł i zainstalował je automatycznie. Niestety nie zawsze działa to najlepiej, ale nadal jest to ważna opcja.

Zresetuj ustawienia sieciowe, aby przywrócić ikonę sieci na pasku zadań w systemie Windows 11.

Możesz także spróbować zresetować ustawienia sieci, aby rozwiązać ten problem.

  • Najpierw otwórz Ustawienia i kliknij kartę Sieć i Internet
  • Kliknij Zaawansowane ustawienia sieciowe
  • Przewiń w dół do sekcji Więcej ustawień i kliknij Resetowanie sieci
  • Kliknij przycisk Zresetuj teraz.

Odinstaluj ostatnią aktualizację systemu Windows, którą posiadasz.

Jeśli ten problem wystąpił mniej więcej w czasie ostatniej aktualizacji systemu Windows, zawsze możesz odinstalować aktualizację i wrócić do poprzedniej wersji systemu Windows 11. Pamiętaj tylko, że czas na wykonanie tej czynności jest ograniczony.

Zresetuj system Windows 11 za pomocą narzędzi do odzyskiwania.

Jeśli do tej pory nic nie zadziałało, możesz zresetować komputer do czystej instalacji. Będziesz jednak musiał ponownie zainstalować wszystkie swoje programy i aplikacje. Upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową wszystkich swoich danych.

  • Aby to zrobić, otwórz Ustawienia > System > Odzyskiwanie > Resetuj ten komputer.
  • Teraz wybierz opcję usuń wszystko, a następnie pobierz system Windows 11 z chmury. To zagwarantuje naprawę. Jeśli użyjesz tylko istniejących plików instalacyjnych, ten sam problem powróci.