Pakiet Office Web Apps jest dostępny od czerwca 2010 r. Zestaw aplikacji jest bezpłatny i wykorzystuje takie technologie jak AJAX oraz Silverlight. Ta druga, będąca microsoftowym odpowiednikiem Flasha firmy Adobe, jest jednak tylko opcjonalna. Odpowiada m.in. za usprawnione renderowanie grafiki.

Office Office'owi nierówny

Office Web Apps jest często mylony z inną usługą firmy z Redmond o nazwie Office 365. Na czym polega różnica między tymi dwiema aplikacjami? Pierwsza rzecz to grupa docelowa. Office Web Apps to usługa skierowana przede wszystkim do prywatnych użytkowników, Office 365 przeznaczono dla firm.

Przedsiębiorstwa mogą oczywiście używać Office Web Apps w dwóch tzw. kanałach - publicznej i prywatnej chmury. W pierwszym wariancie pakiet biurowy online jest hostowany na serwerach Microsoftu. W drugim firma wykupuje odpowiednią licencję i może zainstalować Office Web Apps na serwerach własnych.

Office 365 jest typowo biznesowy. To następca pakietu znanego jako Business Online Productivity Suite. Oferuje on webowe wersje takich aplikacji jak Exchange (serwer e-mailowy z menedżerem kontaktów), Lync (korporacyjny komunikator) czy SharePoint (narzędzie do współpracy online).

O ile Office Web Apps można porównać do Dokumentów w ekosystemie Google'a, to Office 365 znajduje się najbliżej platformy Google Apps (pakietu usług webowych umożliwiających m.in. posiadanie Gmaila w domenie firmowej).

Office Web Apps

Microsoft kontra Google

Kolejna istotna sprawa - jak Office Web Apps wypada na tle tandemu Dysk Gogle plus Dokumenty Google? Najpierw warto zaznaczyć, że usługa Microsoftu również współpracuje ściśle z wirtualnym dyskiem twardym (SkyDrive). Oferuje on 7 GB miejsca za darmo, podczas gdy aplikacja firmy z Mountain View daje tylko 5.

Porównanie to nie jest jednak do końca miarodajne. W produkcie Google'a dokumenty tekstowe, arkusze czy prezentacje zapisane w formacie własnym w ogóle miejsca nie zajmują. Dodatkowo Google zapowiedział niedawno połączenie przestrzeni Gmaila, Dysku oraz Google+ Photos i zaoferowanie internautom 15 GB.

Druga sprawa to interfejs. Office Web Apps to świetne rozwiązanie dla osób, które znają i lubią nowe wersje desktopowego Office'a używające tzw. wstążek (ribbons) zamiast klasycznego menu. Dokumenty Google to raczej oferta dla tradycjonalistów - z typowym paskiem narzędzi oraz menu typu Plik/Edycja...

Integracja i funkcje

Mocną stroną Dokumentów jest integracja z innymi usługami Google'a takimi jak wyszukiwarka czy Gmail. Microsoft kusi z kolei bezproblemową współpracą między oboma Office'ami - tym webowym oraz tym desktopowym. Produkt firmy z Moutain View oferuje zdecydowanie więcej funkcji związanych ze współpracą online.

Office Web Apps

Ważna jest także liczba modułów. Tak jak wspomniano, w Office Web Apps są cztery - Word (tekst), Excel (arkusze), PowerPoint (prezentacje) oraz OneNote (notatki). Dokumenty Google oferują z kolei pięć funkcji - Dokument, Prezentacja, Arkusz, Formularz i Rysunek.

Dodatkowo Google przygotowuje się do zintegrowania swojej nowej usługi Keep (notatki) z Dyskiem oraz Dokumentami. Już w tej chwili Keep jest dostępny w domenie Dysku pod adresem drive.google.com/keep.

Jak widać z tego porównania, produkt Google'a wypada minimalnie lepiej niż pakiet Microsoftu. Z drugiej strony ten ostatni oferuje naprawdę ładny i przyjazny interfejs. Dodatkowo trzeba pamiętać, że Redmond jest co najwyżej w peletonie jeśli chodzi o aplikacje online. Google to wieloletni lider i trudno z nim konkurować.

Zaczynamy pracę

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, aby rozpocząć pracę z Office Web Apps jest przejście na stronę skydrive.live.com i założenie konta lub zalogowanie się, jeśli posiadamy już identyfikator Live ID. Konto możemy mieć, jeżeli wcześniej korzystaliśmy z Hotmaila, usługi Xbox LIVE lub telefonu z Windowsem Phone.

Po potwierdzeniu e-maila oraz zalogowaniu się zobaczymy główny interfejs SkyDrive'a. Nie ma tu wielu niespodzianek - po lewej jest pasek boczny pozwalający na przeglądanie kategorii plików, w środku umieszczono listę elementów, a na górze przyciski ułatwiające m.in. upload plików i tworzenie nowych dokumentów.

Wszystkie te rzeczy omówimy szczegółowo w kolejnej części naszego cyklu poświęconego Office Web Apps, która pojawi się już za tydzień.