Testowanie wydajności pamięci RAM w komputerze może być bardzo pomocne w unikaniu wszelkiego rodzaju problemów. Można im zapobiec dzięki skutecznej diagnostyce, którą można przeprowadzić w systemie Windows 11. Test wydajności pomaga poznać sposób działania i uzyskać szczegółową analizę pracy. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, jak to zrobić za pomocą procesów, które Ci przedstawimy.

Najważniejsze informacje:

  1. Wiedza o tym, jak wyświetlić wydajność pamięci RAM, dostarczy informacji na temat problemów z szybkością i stabilnością.
  2. Są to proste kroki, które pomogą ci uzyskać informacje i uniknąć awarii, błędów lub zamrożenia komputera bez instalowania aplikacji.

Jeśli zauważysz, że Twój komputer zawodzi w niektórych procesach, musisz sprawdzić stan zainstalowanej pamięci RAM. Zawsze ważne jest, aby przyjrzeć się szczegółom, takim jak szybkość uruchamiania lub wykonywania zadań, temperatura i stabilność. Jeśli coś jest nie tak, jest to dobry sposób na sprawdzenie wydajności pamięci RAM. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, podpowiemy Ci, jak zapoznać się z tymi informacjami o systemie.

Dlaczego należy sprawdzić pamięć RAM (wydajność) na komputerze z systemem Windows 11?

Niezależnie od tego, czy masz system Windows 11, czy komputer Mac firmy Apple, konieczne jest sprawdzenie wydajności pamięci RAM z wielu powodów. Jednym z nich jest to, jak ważny jest ten komponent dla wydajności zadań wykonywanych na komputerze. Ponadto zawsze ważne jest, aby komputer działał jak najlepiej, więc w zależności od potrzeb należy rozważyć ilość pamięci RAM.

Z drugiej strony, zawsze należy poświęcić czas na analizę i poznanie różnych typów pamięci RAM, które istnieją. W ten sposób dowiesz się, jak należy zoptymalizować komputer, któremu w tym przypadku będzie towarzyszył system Windows 11. Nie jest tajemnicą, że ten komponent może powodować awarie, więc wykonanie analizy pomoże ci dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja.

Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić pamięć RAM w systemie Windows 11, to damy Ci wskazówki w tym przewodniku. Dowiesz się, czy masz jakąkolwiek awarię, która może zagrozić stabilności twojego komputera. Nie będzie już więcej złych doświadczeń ani awarii, które zagrażają wszystkiemu, co masz na komputerze z systemem Windows.

Jak sprawdzić, czy pamięć RAM w systemie Windows ma problem z grafiką na komputerze (Narzędzie diagnostyczne pamięci systemu Windows)

System operacyjny Windows 11 posiada różne narzędzia pomagające wykryć ewentualne problemy. Jednym z nich jest Narzędzie diagnostyczne pamięci systemu Windows, którego można użyć w kilku prostych krokach. Prostym sposobem na rozpoczęcie tego typu testu jest wykonanie poniższych kroków:

  1. Aby rozpocząć należy nacisnąć jednocześnie klawisze Windows + R na klawiaturze.
  2. W otwartym oknie wyszukiwania wpisz mdsched.exe i kliknij OK.

3. Otworzy się narzędzie diagnostyczne pamięci systemu Windows. Możesz wybrać opcję „Uruchom ponownie teraz i sprawdź występowanie problemów", która jest bardziej zalecana niż ponowne uruchamianie.

4. Po ponownym uruchomieniu naciśnij F1, aby móc przeprowadzić diagnostykę za pomocą skanowania podstawowego, standardowego lub rozszerzonego.

UWAGA: Wynik testu zostanie wyświetlony na ekranie jako powiadomienie po ponownym uruchomieniu komputera. Należy wspomnieć, że standardowy test zwykle zapewnia skuteczny wynik w krótszym czasie. Jeśli jednak chcesz wykonać bardziej czasochłonny, dogłębny test, możesz skorzystać z rozszerzonego skanowania.

Sprawdź parametry pamięci RAM komputera za pomocą aplikacji Microsoft (Windows Task Manager Application 11)

Innym procesem, którego możesz użyć, jest otwarcie Menedżera zadań systemu Windows 11. Podobnie jak poprzednia metoda, ta również ma tylko kilka kroków do wykonania, ale w tym przypadku dostarczy ci informacji o wydajności. Będziesz mógł dokładnie zobaczyć na ekranie, jak działa narzędzie w momencie przeprowadzania analizy. Aby ją wykonać, wykonaj następujące kroki.

  1. Naciśnij jednocześnie kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze.
  2. W Menedżerze zadań kliknij kartę Wydajność w menu Start.
  3. W sekcji Wydajność kliknij sekcję Pamięć.
  4. W dolnej części ekranu będziesz mógł zobaczyć dane dotyczące wydajności pamięci RAM.

W tej sekcji będziesz mógł zobaczyć prędkość, z jaką działa pamięć RAM w danym urządzeniu wraz ze szczegółowymi informacjami. Powinieneś wiedzieć, że wydajność procesora musi być zbliżona do 2667 MHz. Z drugiej strony będziesz mógł zobaczyć, ile jest w użyciu i ile jest dostępne, co jest przydatne do usuwania lub dodawania programów. Informacje o wydajności w czasie rzeczywistym będą bardzo pomocne w wykrywaniu ewentualnych problemów.

Wnioski osobiste

Wydajność pamięci RAM może się różnić w zależności od pracy graficznej wykonywanej na danym sprzęcie. Dlatego ważne i wskazane jest, aby pracować z komputerami, które mają pamięć tego typu, która odpowiada Twoim potrzebom. Pozwoli to uniknąć problemów w przyszłości lub spadku wydajności komputera z systemem Windows 11.
Od czasu do czasu wykonuj procesy, które pokazaliśmy, aby zawsze móc sprawdzić pamięć RAM i zdiagnozować problem w przyszłości. Są to proste procesy, które można wykonać w krótkim czasie, aby sprawdzić, czy pamięć RAM działa prawidłowo. Ponadto te przedstawione metody mogą być również używane w systemie Windows 10, na wypadek gdybyś nie miał jeszcze aktualizacji.