Inwestowanie to świetny sposób na dochód pasywny. Skuteczne pomnażanie pieniędzy nie jest jednak proste i wymaga intensywnych przygotowań oraz wiedzy. Jeśli jednak zależy Ci na budowaniu oszczędności, zadbaniu o przyszłość swojej rodziny, powinieneś poważnie rozważyć trading. Dzięki niemu nie będziesz musiał szukać dodatkowej pracy, aby pomnożyć pieniądze.

Jak inwestować z głową?

Zanim zaczniesz inwestować, warto poznać kilka podstawowych zasad. Zebraliśmy je dla Ciebie poniżej:

1. Ustal, jaki jest cel Twoich inwestycji

Przemyśl co chcesz osiągnąć. Być może chcesz odłożyć środki na emeryturę, a może chciałbyś dorobić trochę do miesięcznej wypłaty? Niektórzy marzą o zostaniu profesjonalnym traderem, inni wolą, aby inwestycje pozostały dodatkowym zajęciem. Zazwyczaj im więcej chcesz osiągnąć, tym więcej pracy będziesz musiał włożyć. Jeśli chcesz poświęcać na inwestowanie nie dłużej niż kilkanaście minut dziennie, polecamy Ci wybór jednego z profesjonalnych kryptobotów takich jak Bitcoin Revolution.

2. Cały czas rozwijaj się i poszerzaj swoje horyzonty

Inwestowanie wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego sprawdź, która z dróg będzie dla Ciebie najlepsza. Zapoznaj się z funkcjonowaniem poszczególnych rynków. Dowiedz się, co wpływa na zmienność poszczególnych kursów.

Inwestorzy długoterminowi powinni poświęcić swój czas na budowanie analizy fundamentalnej. Jeśli chcesz zarobić na spekulacjach, będziesz wyłapywać krótkoterminowe ruchy. Wtedy bardziej przyda Ci się analiza techniczna.

Bardzo ważna jest również znajomość zagadnień związanych z portfelem inwestycyjnym oraz zarządzaniem kapitałem. Najlepsi inwestorzy budują swoją strategię inwestycyjną latami i stale ją modyfikują.

Jeśli jesteś na etapie zdobywania doświadczenia, polecamy Ci czerpanie wiedzy od innych inwestorów. Możesz również skorzystać z pomocy różnych platform oferujących konta demonstracyjne. W ten sposób przetestujesz różne strategie oraz poćwiczysz własne umiejętności traderskie. Pamiętaj jednak, że dopiero handel na prawdziwym rachunku, pozwoli Ci odczuć, jak to jest inwestować swoimi własnymi pieniędzmi.

3. Regularnie dbaj o swoje inwestycje

Wielu ludzi uważa, że aby zacząć inwestować potrzeba dużych zasobów finansowych. Nie jest to prawda. Na początku wystarczy Ci 100 złotych miesięcznie. Musisz jednak pamiętać o dyscyplinie i inwestować regularnie.

4. Samodzielnie podejmuj decyzje inwestycyjne

Dokonując inwestycji poszukujesz porad od doświadczonych osób. Sprawdzasz analizy, dane oraz opierasz się na trendach panujących wśród innych inwestorów. Pamiętaj jednak, że ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Inwestujesz swoimi własnymi pieniędzmi, dlatego nie zdawaj się w 100% na porady innych. Unikaj osób, które twierdzą, że zarobisz dużo w krótkim czasie. Inwestorzy, którzy nie mają doświadczenia, często wybierają profesjonalne kryptoboty. My również polecamy to rozwiązanie.

5. Dopasuj inwestycje do swoich umiejętności

Jeśli dopiero wkraczasz w świat inwestycji, nie wszystkie drogi są dla Ciebie odpowiednie. Kontrakty CFD i inne instrumenty pochodne wiążą się ze zbyt dużym ryzykiem. Tutaj realną szansę mają jedynie doświadczeni traderzy. Inwestowanie z wysoką dźwignią również nie będzie dobrym pomysłem. Obietnica wysokich zarobków może być dla ciebie kusząca, jednak to rozwiązanie narazi Cię na wielokrotnie wyższe ryzyko niż przy tradycyjnych inwestycjach.

sztabki złota bitcoin revolution kryptoportal

6. Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić

Od początku swojej przygody z inwestowaniem powinieneś dokładnie zaplanować, ile chcesz przeznaczyć na ten cel. Nie wydawaj pieniędzy, których potrzebujesz w najbliższym czasie. Zanim zdecydujesz się na inwestowanie, zadbaj o uporządkowanie swoich finansów. Jeśli ledwo wystarcza Ci na opłacenie rachunków, to nie jest moment na myślenie o inwestycjach. Comiesięczne zobowiązania powinny być na pierwszym miejscu, tak abyś uniknął długów. Utrata pieniędzy nie powinna wiązać się z problemami i niepotrzebnym stresem.

7. Zadbaj o dywersyfikację swoich inwestycji

Jeśli zadbasz o to, by inwestować na różnych rynkach, kupować produkty o innych stopniach ryzyka, masz szansę na znaczne zmniejszenie strat.

8. Stwórz tzw. poduszkę bezpieczeństwa

Ta uniwersalna zasada dotyczy zgromadzenia pieniędzy na ciężkie momenty w życiu. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy w przyszłości, ani kiedy będziemy potrzebować dodatkowych pieniędzy. Powinniśmy posiadać zgromadzone oszczędności właśnie na takie okazje.

Wiele osób ma problem z oszacowaniem, jak duża powinna być poduszka bezpieczeństwa. Polecamy Ci wyznaczenie przynajmniej trzykrotności Twoich miesięcznych zarobków. Taka poduszka powinna być wystarczająca na większość nieprzewidzianych sytuacji. Pamiętaj jednak, aby nie zamrażać zbyt dużej kwoty.

9. Panuj nad swoimi emocjami

Ostatnia zasada jest jedną z najtrudniejszych do przyswojenia. Wielu inwestorów uczy się jej latami. Emocje są często złym doradcą i zmuszają nas do niepotrzebnych działań. Euforia po sukcesach może spowodować, że zainwestujemy zbyt dużo. Strach przed porażką zachęca nas do przedwczesnego wycofania środków.

Pamiętaj, że każdy z inwestorów prędzej czy później poznaje smak porażki. To nieuniknione, dlatego będziesz musiał nauczyć się pogodzić z ewentualną utratą zainwestowanych pieniędzy.