W Valheim najlepiej grać ze znajomymi, tylko jak to zrobić? Jak zaprosić kogoś, aby dołączył do naszego świata, gdy nie mamy serwera dedykowanego? Można w prosty sposób hostować grę na swoim komputerze, aby inni do nas dołączali.

Valheim - jak grać ze znajomymi?

W gry typu survival najprzyjemniej gra się ze znajomymi. Nie inaczej jest w przypadku Valheim. Zdecydowanie najlepszym sposobem na wspólną grę jest posiadanie serwera dedykowanego, ale nie każdy ma możliwość jego stworzenia - czy to ze względu na koszty, czy umiejętności. Warto jednak wiedzieć, że do wspólnej gry wcale nie trzeba kupować serwera. W Valheim można grać jak w każdą grę typu co-op - zapraszając znajomych, aby dołączyli bezpośrednio do naszej gry.

Jak działa zapisywanie postępów w trybie co-op?

Jeśli nie mamy dedykowanego serwera, który działa 24/7 i zamiast tego zapraszamy kogoś do dołączenia bezpośrednio do naszej gry, to wszystkie postępy świata (budowle, wygenerowany świat) są zapisywane na naszym komputerze. Oznacza to, że jeśli inni gracze będą chcieli pograć bez nas, to będą musieli to robić na swoim świecie, ze swoimi budowlami.

O ile jednak postępy świata są zapisywane na serwerze (lub u znajomego, w przypadku gry co-op), o tyle postępy postaci są zapisywane osobno, na komputerze każdego gracza. Oznacza to, że postać i jej ekwipunek możemy wykorzystać do gry również samemu - cały postęp postaci zdobyty w świecie znajomego pozostanie zapisany również u nas. Gdy wyjdziemy z gry znajomego i wrócimy do swojego świata lokalnego (lub dołączymy do innego serwera dedykowanego), to zachowamy wszystkie umiejętności i ekwipunek, który nosimy (lub mamy przy sobie). U znajomego zapisuje się jedynie wygenerowany teren oraz postawione budowle - cała reszta zachowuje się w lokalnym zapisie postaci.

Jak grać razem w Valheim, czyli jak zaprosić znajomego lub dołączyć do kogoś innego?

Jest to bardzo proste - nie posiadając serwera dedykowanego jeden z graczy musi być hostem gry. Może w tym celu stworzyć nowy świat lub wykorzystać swój istniejący, na którym do tej pory grał w trybie single player. Inni gracze mogą wtedy dołączyć do tego świata po podaniu im hasła.

Załóżmy zatem, że to Ty jesteś hostem, czyli chcesz zaprosić do swojego świata znajomych ze Steama. W tym celu uruchom Valheim, a następnie kliknij "Rozpocznij grę" i wybierz swoją postać.

Utwórz serwer w Valheim

Wyświetli się ekran rozpoczynania lub dołączania do gry. W zakładce "Rozpocznij grę" wybierz swój świat na liście (lub utwórz nowy), a następnie zaznacz pole "Uruchom serwer".

Nie zapomnij wpisać także hasła, aby zapobiec dołączaniu przez niepowołane osoby. Wprowadź hasło i zapamiętaj je - musisz je podać znajomym, aby mogli do Ciebie dołączyć.

Po wybraniu świata, zaznaczeniu pola "Utwórz serwer" i wpisaniu hasła kliknij przycisk "Rozpocznij". Gra się uruchomi, a jednocześnie w tle włączona zostanie funkcja hostowania gry, czyli serwera lokalnego. Możesz teraz grać tak samo, jak w trybie single player, z tą różnicą, że teraz dodatkwoo znajomi mogą do Ciebie dołączać.

Jak zaprosić znajomego do gry w Valheim?

Najprostszym sposobem na to, aby znajomi do Ciebie dołączyli, jest wykorzystanie listy znajomych na Steam. Wystarczy, że kolega lub koleżanka kliknie w oknie znajomych na Steam prawym przyciskiem myszy na Twoim nicku i wybierze opcję "Dołącz do gry". Przy próbie wejścia na serwer wyświetli się prośba o podanie hasła. Znajomy musi wpisać hasło i zatwierdzić je klawiszem Enter.

I to wszystko! Znajomy po dołączeniu wyświetli się w lokalizacji startowej i możecie grać razem tak długo, jak hostujesz grę. Jak wspomniałem, wszystkie postępy świata (budowle, konstrukcje, postawione warsztaty, kuźnie, wygenerowany teren) będą zapisywane u Ciebie lokalnie. Jednak jeśli chodzi o postępy postaci (umiejętności, ekwipunek, przetrzymywane przy sobie przedmioty), to są one zapisywane lokalnie w zapisie postaci na komputerze każdego gracza i mogą być użyte do rozgrywki na każdym serwerze.