Zdaniem Google, hasła nie są już dobrą metodą zabezpieczania naszych kont. Firma ma nowy pomysł na to, w jaki sposób możemy uzyskiwać dostęp do swoich usług w serwisach internetowych.

Coraz więcej osób ma problemy z zabezpieczaniem swoich kont poprzez hasła, przez co notorycznie dochodzi do hakowania. Nie wspominając już o innych problemach z hasłami, jak chociażby fakt, że część ludzi je po prostu zapomina. 

Google stwierdziło, że hasła nie są już najlepszym sposobem na to, by zabezpieczyć istotne dla nas informacje. Firma jest świadoma problemu i twierdzi, że czas już ruszyć dalej i porzucić hasła na rzecz „czegoś lepszego”

Od pewnego czasu dostępna jest usługa logowania dwuetapowego. Polega to na tym, że użytkownik, poza wpisaniem hasła, korzysta dodatkowo ze swojego smartfonu w celu uzyskania dostępu do swojego konta. Na smartfonie instalowana jest specjalna aplikacja, która podczas logowania wyświetla jednorazowy kod uprawniający użytkownika do dostępu. 

Google twierdzi, że o ile spora ilość ludzi korzysta już z czegoś takiego, to wciąż jest to kropla w morzu potrzeb. Nadal przytłaczająca większość nie jest odpowiednio zabezpieczona. Firma zdaje sobie sprawę z tego, że używanie dodatkowej aplikacji na smartfonie nie jest szczytem komfortu i właśnie dlatego chcą pójść jeszcze krok dalej.

Jakie zatem zmiany szykują się dla użytkowników? Tego dokładnie jeszcze nie wiadomo, ale istnieje prawdopodobieństwo, że hasła zostaną wyparte przez dedykowany, niewielki sprzęt, który będzie działał jako wskaźnik naszej autentyczności podczas logowania

Pierwsza luźna propozycja Grosse’a, wiceprezesa ds. bezpieczeństwa Google, to drobne urządzenie USB na wzór pendrive’a, które automatycznie będzie uprawniało użytkownika do korzystania z powiązanych kont bez potrzeby podawania hasła. Google jednak zastanawia się, czy użytkownicy będą chętni do kupna takiego urządzenia.

Twórcy myślą też nad tym, aby zaimplementować taką funkcję do innych przedmiotów, które Internauci już teraz noszą przy sobie, mają pod ręką bądź używają na porządku dziennym. Padła propozycja użycia w tym celu biżuterii. Taka forma byłaby z pewnością bardziej atrakcyjna dla potencjalnego klienta, który mógłby uzyskiwać dostęp do swoich kont poprzez chip wbudowany w pierścionek, sygnet, kolczyk czy inny rodzaj świecidełka. 

Co myślicie o takim pomyśle? Odpowiada Wam pomysł logowania się do Waszych kont za pomocą przedmiotów codziennego użytku?