Download, sterowniki

Co zrobić, gdy Windows 10 nie może ukończyć aktualizacji i wycofuje zmiany

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
21.03.2018
Ilość komentarzy
15

Próbujesz zainstalować aktualizację w Windows 10, ale pojawia się komunikat, że nie można ukończyć instalacji aktualizacji, a następnie system wycofuje zmiany? Zobaczmy, jak to naprawić.

Jak rozwiązać problem z wycofywaniem zmian aktualizacji w Windows 10

Problemy z aktualizacjami systemu Windows nie są nowością dla wielu użytkowników. Mnóstwo osób borykało się w Windows 7 z problemem, który polegał na  tym, że nie można było ukończyć aktualizacji, a następnie system wycofywał zmiany. Od jakiegoś czasu coraz więcej osób stawia czoło temu samemu problemowi w Windows 10.

System pobiera poprawnie aktualizacje i wyświetla informacje o tym, że są one gotowe do aktualizacji. Jeśli zignorujemy te informacje, to system nawet po jakimś czasie samemu wyświetli niebieskie okno z komunikatem, że należy zainstalować uaktualnienia, sugerując ponowne uruchomienie komputera w celu ukończenia operacji.

I tu zaczyna się problem. Aktualizacje teoretycznie się instalują, ale w pewnym momencie system stwierdza, że jednak coś poszło nie tak. Pojawia się komunikat „Nie można ukończyć instalacji aktualizacji”, a następnie widzimy ekran „Wycofywanie zmian” – Windows 10 usuwa aktualizacje i przywraca system do stanu sprzed uaktualnienia. I tak w kółko przy każdej próbie aktualizacji. Jak to naprawić?

Sposób #1 - Skorzystaj z narzędzia do rozwiązywania problemów z Windows Update

Na sam początek możesz spróbować użyć automatycznego narzędzia do rozwiązywania problemów z aktualizacjami w Windows 10. To oficjalne narzędzie, które możemy pobrać ze strony Microsoftu – sprawdzi ono, czy w twoim systemie nie ma jednego z bardziej popularnych problemów, a następnie spróbuje go rozwiązać ogólnymi metodami. Skuteczność bywa mniejsza lub większa, w zależności od problemu, ale zawsze warto dać szansę temu programowi, gdy zaczynamy rozwiązywać problemy z aktualizacjami.

Pobierz narzędzie do rozwiązywania problemów z aktualizacjami w Windows 10

Windows Update - rozwiązywanie problemów

Ściągnij to narzędzie, a następnie uruchom je i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Program ten automatycznie wyszuka problemów, a następnie spróbuje je naprawić. Jeżeli wyświetlona zostanie informacja o tym, że usługa Windows Update została naprawiona, to możesz spróbować wykonać aktualizacje.

Sposób #2 - Wyczyść folder SoftwareDistribution w katalogu Windows

W folderze SoftwareDistribution znajdują się instalatory aktualizacji Windows Update. Problem może wynikać z tego, że są one uszkodzone lub powodują błędy kompatybilności. Dlatego warto usunąć całą zawartość tego folderu, a następnie skorzystać z usługi Windows Update ponownie.

Aby można było to zrobić, należy tymczasowo zatrzymać usługę Windows Update – w przeciwnym razie usunięcie plików może być zablokowane. W tym celu wciśnij kombinację klawiszy Windows + R i w oknie uruchamiania wpisz poniższe polecenie:

services.msc

Uruchomi się nowe okno usług. Znajdź na liście usługę Windows Update, a następnie kliknij w nią prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Zatrzymaj usługę”. Usługa zostanie tymczasowo zatrzymana.

Zatrzymaj usługę Windows Update

Ponownie wciśnij kombinację klawiszy Windows + R i tym razem w okienku uruchamiania wpisz poniższą ścieżkę, a następnie potwierdź ją przyciskiem Enter:

C:\Windows\SoftwareDistribution

Otwarty zostanie folder SoftwareDistribution. Usuń całą zawartość katalogu SoftwareDistribution – folder ten powinien pozostać pusty.

Wyczyść zawartość folderu SoftwareDistribution

Po usunięciu całej zawartości tego folderu ponownie wejdź do okna z usługami (wpisz polecenie „services.msc” w oknie uruchamiania), znajdź usługę Windows Update, kliknij w nią prawym przyciskiem myszy i wybierz „Uruchom”.

Teraz możesz przejść w Windows 10 do sekcji Windows Update i spróbować ponownie pobrać oraz zainstalować aktualizacje. Aby to zrobić, wysuń menu Start i kliknij w ikonę koła zębatego. Otwarte zostanie okno ustawień.

Sprawdź aktualizacje w ustawieniach Windows 10

W ustawieniach przejdź do „Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update”. Kliknij w przycisk „Sprawdź aktualizacje” i pobierz oraz spróbuj zainstalować najnowsze uaktualnienia. Tym razem powinno się udać zaktualizować system bez wyświetlania błędu.

Dołącz do dyskusji

Gość

30.11.2020

To działa

Kamil

16.05.2020

Miałem tak samo dziś po 40 minutach Windows się uruchomił

Kapsztyl

16.05.2020

u mnie aktualizacja sie nie konczy ciagle zmiany się wycofują i próbują zainstalować ponownie i nie moge nic zrobić. czy moglby mi ktos pomoc?

Kapsztyl

16.05.2020

u mnie aktualizacja sie nie konczy ciagle zmiany się wycofują i próbują zainstalować ponownie i nie moge nic zrobić. czy moglby mi ktos pomoc?

Jakub Maciak

13.12.2019

Nie pomogło. Szkoda

Jakub Maciak

13.12.2019

Nie pomogło. Szkoda

SnakeLikeABoss

22.09.2019

Serio jesteś takim debilem?

ZEmsta

26.07.2019

Tak świetnie podzialalo że komputer się włącza z ciemnym ekranem i widnieje tylko myszka. Wręcz swietnie. Nie polecam tego robić bo możecie zepsuć sobie komputer.

asdasdasd

15.07.2019

Uwaga nie wiem jak mozna podawac probe rozwiazania skoro system w loopie robi caly czas to samo, wiec podaje uniwersalne rozwiazanie, wyp..c w kosmos ten gowno system i zainstalowac sobie linuxa :)

asdasdasd

15.07.2019

Uwaga nie wiem jak mozna podawac probe rozwiazania skoro system w loopie robi caly czas to samo, wiec podaje uniwersalne rozwiazanie, wyp..c w kosmos ten gowno system i zainstalowac sobie linuxa :)

Michał Boniakowski

17.12.2018

Nie pomogło.
-

Michał Boniakowski

17.12.2018

Nie pomogło.
-

Maciek

16.07.2018

Czy to może być moja przyczyna bo ja zatrzymywałem usługe Inteligentnego transferu w tle

Maciek

16.07.2018

Czy to może być moja przyczyna bo ja zatrzymywałem usługe Inteligentnego transferu w tle

Poziom40

27.03.2018

WItam. super poradnik, zapętliła mi się aktualizacja z końcówka 776 czy coś takiego no masakra, jak nie wiesz jak to zrobic leżysz no reinstal systemu a tu kilka kliknięć i wszystko działa, super, Dzięki.

comments powered by Disqus