Download, sterowniki

Android 11 - co nowego i jak pobrać aktualizację systemu?

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
09.09.2020
Ilość komentarzy
0

Android 11 już jest dostępny w stabilnej wersji i rozpoczęło się udostępnianie go na wspierane urządzenia. Co nowego Google przygotował w Android 11, na jakie urządzenia jest dostępny i jak pobrać aktualizację? Zobaczmy!

Android 11 już jest. Co nowego i jak zainstalować?

Android 11 to najnowsza wersja systemu operacyjnego na smartfony i tablety od Google. Aktualizacja do stabilnej wersji została udostępniona 8 września 2020 roku. Jak to zwykle bywa tuż po udostępnieniu najnowszej wersji Androida, w pierwszej kolejności aktualizacja trafiła do użytkowników oficjalnych urządzeń Google, czyli do smartfonów z serii Pixel.

Następujące modele mogą już pobierać stabilną wersję Androida 11: Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 4a. Nowsze modele Pixela zostaną wydane już z Androidem 11 na pokładzie. W przypadku smartfonów i tabletów od innych producentów należy poczekać na udostępnienie aktualizacji nieco dłużej.

Jak pobrać Android 11 na swój telefon?

Aktualizacje można pobrać za pomocą Wi-Fi bezpośrednio w ustawieniach objętego aktualizacją urządzenia. W tym celu przejdź do aplikacji Ustawienia, a następnie wybierz System > Zaawansowane > Aktualizacje systemu.

Jak zaktualizować system do Androida 11?

Pojawi się ekran, na którym możesz sprawdzić dostępność aktualizacji. Po przejściu upewnij się, że jesteś połączony z Wi-Fi, a następnie wybierz Sprawdź aktualizacje. Powyższa ścieżka dotyczy czystego Androida. W przypadku nakładki producenta (np. MIUI, EMUI) należy udać się do podobnej zakładki i sprawdzić dostępność aktualizacji.

Sprawdźmy zatem, jakie nowości są dostępne w Androidzie 11.

Android 11 - co nowego w aktualizacji systemu?

Tym razem postanowiono, przede wszystkim, na to, do czego używamy telefonu najczęściej, czyli na komunikację. Wprowadzone nowości przydadzą się osobom spędzającym sporo czasu na czatowaniu ze znajomymi za pomocą różnych aplikacji. Nie oznacza to jednak, że nie zabrakło innych usprawnień! Oto lista najciekawszych nowości.

Bąbelki, czyli dymki czatu dla wszystkich rozmów

Każdy, kto korzystał z Facebook Messengera, kojarzy charakterystyczne dymki czatu. To opcja, dzięki której prowadzone przez nas rozmowy w Messengerze wyświetlają się w formie pływających okienek, możliwych do wywołania z poziomu dowolnej aplikacji, bez konieczności przełączania się. To bardzo przydatne, gdy np. przeglądamy strony i chcemy jednocześnie odpisywać na wiadomości na Messengerze. Teraz taka opcja pojawi się we wszystkich wspieranych aplikacjach do czatowania.

Bąbelki w Androidzie 11

W Androidzie 11 każda aplikacja, który służy do prowadzenia rozmów będzie mogła wyświetlać tzw. chat bubbles, czyli właśnie dymki czatu. Możesz się zatem spodziewać, że niedługo po aktualizacji dymki czatu trafią do wielu aplikacji, w których istnieje opcja wymiany wiadomości bezpośrednich między użytkownikami.

Powiadomienia z czatów na samej górze

Kolejna opcja dla osób używających aplikacji do czatowania to odseparowanie powiadomień z aplikacji do rozmów. Do tej pory powiadomienia z aplikacji do rozmów typu Messenger, Hangouts, Whatsapp czy Skype wyświetlały się na równi ze wszystkimi innymi powiadomieniami. System sam sortował powiadomienia według ustalonej samemu sobie zasady. Sprawiało to, że na samej górze wyświetlać się mogły mniej istotne powiadomienia, a np. komunikaty o nieprzeczytanej wiadomości tkwiły gdzieś na samym dole. W Androidzie 11 problem ten został wyeliminowany.

Powiadomienia z czatów na samej górze w Androidzie 11

Po wysunięciu panelu powiadomień pojawi się teraz sekcja Rozmowy. Ta sekcja wyświetla się zawsze nad innymi powiadomieniami i trafiają do niej powiadomienia z aplikacji służących do prowadzenia rozmów. Oznacza to, że po wysunięciu panelu powiadomień zawsze na samej górze zobaczysz komunikaty z prowadzonych rozmów, a dopiero poniżej wszystkie pozostałe powiadomienia z innych aplikacji.

Historia powiadomień

Ile razy zdarzyło Ci się przypadkowo usunąć powiadomienie i chciałeś je później odzyskać? W Androidzie 11 nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Gdy włączysz w ustawieniach historię powiadomień, system będzie rejestrował absolutnie wszystkie powiadomienia z ostatnich 24 godzin. W dowolnej chwili możesz je przejrzeć, sprawdzając aplikację, która wysłała powiadomienie, a także treść jej komunikatu.

Historia powiadomień w Android 11

Nagrywanie ekranu bez dodatkowych aplikacji

Zdarza Ci się nagrywać ekran w Androidzie i używasz do tego osobnej aplikacji ze Sklepu Play, która być może nakłada limity i znaki wodne? Masz już problem z głowy. W Androidzie 11 dostępna jest wbudowana w system opcja, która pozwala nagrywać ekran bez konieczności instalowania jakichkolwiek dodatkowych aplikacji.

Nagrywanie ekranu w Android 11

Wystarczy wysunąć panel ze skrótami, a następnie wybrać opcję nagrywania ekranu. Możesz także wybrać, czy nagrywać dodatkowo dźwięk oraz włączyć opcję pokazywania dotknięć ekranu (przydatne, gdy nagrywasz instrukcje wykonania czegoś w telefonie).

Sterowanie mediami w szybkich ustawieniach

Widget sterowania odtwarzanymi w tle multimediami (głośność itp.) został przesunięty do szybkich ustawień, czyli wyświetla się teraz poniżej przycisków skrótów (włączenie Bluetooth, Wi-Fi, obracanie ekranu i tak dalej). Wynika to z tego, że do tej pory panel sterowania mediami wyświetlał się na górze listy powiadomień, która w Androidzie 11 jest zarezerwowana na wyświetlanie powiadomień z prowadzonych rozmów.

Sterowanie mediami w Android 11

Usprawnione opcje uprawnień

Gdy uruchamiasz aplikację po raz pierwszy, to system pyta Cię, czy chcesz jej nadać odpowiednie uprawnienia. W Androidzie 10 możesz nadać uprawnienia dla danej aplikacji na stałe, tylko na czas użytkowania aplikacji przez Ciebie lub odrzucić prośbę. W Androidzie 11 pojawia się jeszcze jedna możliwość - opcja jednorazowego nadania uprawnień. Oznacza to, że uprawnienia zostaną nadane tylko dla danej sesji. Po zamknięciu aplikacji uprawnienia zostaną wycofane aż do jej ponownego uruchomienia, gdy system ponownie zapyta nas, czy chcemy nadać uprawnienia.

Oprócz tego Android 11 będzie automatycznie wycofywać uprawnienia aplikacjom, z których od dłuższego czasu nie korzystaliśmy. Przy ponownym uruchomieniu takiej aplikacji zostaniemy zapytani, czy chcemy jej nadać odpowiednie uprawnienia. To przydatne rozwiązanie, gdyż dzięki temu np. z lokalizacji będą mogły korzystać tylko te aplikacje, którym nie tylko udzieliliśmy na to zezwolenia, ale z których faktycznie aktywnie korzystamy.

Harmonogram trybu ciemnego

W czystym Androidzie 10 tryb ciemny mógł zostać przez nas włączony lub wyłączony. Nie było jednak opcji zautomatyzowania tego. Takie funkcje były dostępne tylko w urządzeniach z nakładkami producentów, którzy sami od siebie dodawali opcję harmonogramu trybu ciemnego. Google jednak w Androidzie 11 dodał taką opcję i użytkownicy mogą teraz wybrać, w jakich godzinach tryb ciemny ma się automatycznie przełączać.

Tryb ciemny w Android 11

Możemy ustawić samemu godziny, w których tryb ciemny ma działać lub skorzystać z automatycznego dostosowania do zachodu i wschodu słońca w naszej lokalizacji.

Bezprzewodowe Android Auto dla wszystkich smartfonów

Android Auto to aplikacja, dzięki której możemy wyświetlać określone aplikacje z telefonu na ekranie w samochodzie. Służy m.in. do tego, aby wyświetlać sterowanie muzyką ze Spotify czy nawigację z Map Google. Do tej pory jednak wymagało to połączenia telefonu przez USB - obsługę bezprzewodową oferowały tylko niektóre modele smartfonów Pixel oraz Samsung Galaxy. W Android 11 aplikacja Android Auto oferuje bezprzewodowe połączenie dla wszystkich modeli smartfonów.

Trzeba jednak pamiętać, że możliwości bezprzewodowego łączenia nadal są też uzależnione od tego, co wspiera wyposażenie naszego samochodu.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus