AVG Internet Security Download

AVG Internet Security to kompletny pakiet mający chronić użytkownika przed różnego rodzaju złośliwym oprogramowaniem. Oprócz tego monitoruje on ruch sieciowi dzięki wbudowanej zaporze ogniowej, filtruje wiadomości pocztowe w poszukiwaniu spamu oraz dba o to by przeglądarka nie odwiedzała fałszywych i niebezpiecznych witryn internetowych.

Mimo tego że jest to płatny produkt, nie różni się drastycznie od darmowego antywirusa tej samej firmy. Wyżej wspomniane cechy oraz cena która wynosi około 55 dolarów to jedyne rzeczy które różnią te dwa produkty odkąd zastosowano w nich ten sam silnik detekcji zagrożeń.

Instalacja jest bardzo prosta, wymaga od użytkownika jedynie wybrania modułów które mają zostać zainstalowane. Możemy także zainstalować pasek AVG Security Toolbar który będzie wyświetlał wizualne powiadomienia narzędzia LinkScanner. Zarówno w AVG Internet Security jak i AVG Free Antivirus layout jest taki sam. Dlatego przesiadając się z darmowej wersji do płatnego pakietu użytkownicy będą czuli się jak w domu.

Anty-Spam

Moduł antyspamowy w pakiecie AVG Internet Security pracuje zarówno przy serwerach POP3 oraz IMAP, jedynym warunkiem który musi być spełniony by filtrowanie wiadomości przebiegało bez żadnych problemów jest brak szyfrowanego połączenia.

Moduł antyspamowy współpracuje z takimi klientami pocztowymi jak Mozilla Thunderbird, Microsoft Outlook, Windows Mail, Outlook Express oraz The Bat! Domyślnie wszystkie wiadomości które moduł uzna za spam będą posiadały adnotację [SPAM] w temacie. Jeśli używamy klienta Microsoft Outlook, wiadomości te będą automatycznie przeniesione do folderu Wiadomości-Śmieci. Automatyczne przenoszenie wiadomości w innych programach pocztowych jest możliwe, należy je jednak odpowiednie skonfigurować pod tym kątem.

Dosyć efektywny filtr antyspamowy możemy dodatkowo udoskonalić dodając do listy zaufane adresy oraz te z których na pewno przychodzą same niepotrzebne wiadomości. Te ustawienia znajdziemy w zaawansowanej konfiguracji modułu, tam także możemy zmienić adnotację która oznacza spam oraz zmienić wydajność modułu tak by podczas pracy zużywał mnie lub więcej zasobów systemowych, w rezultacie jego praca będzie wolniejsza bądź szybsza.

Oprócz prostych opcji takich jak lista zaufanych adresów i czarna lista w ustawieniach modułu możemy uzależnić filtrowanie od częstotliwości występowania poszczególnych słów, bądź też stworzyć listę adresów IP z których wiadomości będą automatycznie blokowane. 

Zapora Ogniowa

Zapora Ogniowa z ang. Firewall monitoruje porty oraz chroni komputer przed niepożądanymi połączeniami. Standardowo firewall jest skonfigurowany tak by wyświetlać jak najmniej powiadomień jak to możliwe. Moduł wybiera automatycznie jak najlepsze ustawienia zapory ogniowej bazując na typie połączenia z Internetem: połączenie bezpośrednie, komputer z domeną, sieć domowa.

Firewall AVG posiada listę zaufanych programów, takie programy będą mogły swobodnie komunikować się z siecią. Gdy połączenie spróbuje uzyskać program który będzie budził podejrzenia zapory użytkownik zostanie poproszony i zezwolenie bądź odmówienie połączenia aplikacji.

W dolnej części okna alarmu możemy sprawdzić szczegółowe informacje o próbie połączenia. Program poinformuje nas o portach które zostały użyte przy próbie połączenia, adres IP celu połączenia, typ połączenia oraz ID procesu. Te dane są wystarczające by obeznany w temacie użytkownik stwierdził czy jest to atak czy też rutynowe połączenie programu z siecią w konkretnym celu.

Wszystkie zasady oraz opcje konfiguracji znajdują się w zaawansowanych ustawieniach pakietu AVG Internet Security. Filtrowanie połączeń można dowolnie konfigurować, program może stosować własne automatycznie procedury lub też pozostawić decyzję użytkownikowi. Tak samo jak w filtrze antyspamowym, zaawansowane opcje ustawień zapory ogniowej kierowane są do zaawansowanych użytkowników, laik może się nie odnaleźć pośród tylu opcji i specjalistycznych terminów.

Ochrona przed szkodliwymi plikami

Kolejnym modułem niedostępnym w wersji darmowej jest Online Shield. Jego celem jest zezwalanie na pobieranie tylko bezpiecznych plików. W przypadku próby pobrania zainfekowanego pliku z witryny internetowej Online Shield automatycznie blokuje proces pobierania. Pliki przesyłane przez komunikatory internetowe są także filtrowane. Niestety tylko ICQ, Yahoo! Messenger oraz MSN są wspierane przez moduł.

Odpowiednia konfiguracja (a jest ona o wiele uboższa od konfiguracji filtra spamu i zapory ogniowej) sprawia że Online Shield jest bardzo skutecznym narzędziem któro chroni nasz komputer przed złośliwym oprogramowaniem.