GSpot Download

Prosty, niewielki program, którego zadaniem jest wykrywanie kodeków używanych w filmach. Obsługuje takie formaty jak AVI, OGG, a także częściowo MPEG, QT oraz WMV. Program nie jest już rozwijany od kilku lat, ale nadal spełnia swoje zadanie i analizuje większość dostępnych klipów wideo.

Obsługa programu jest bardzo intuicyjna. Wystarczy załadować do niego wybrany plik, po chwili na ekranie pojawią się informacje na temat użytego w nim kodeka.

W poszczególnych oknach znajdziemy dane na temat tzw. kontenera (zbiorczego formatu zapisu wideo, takiego jak np. Matroska), metody kompresji (np. MPEG-4), metadanych czy parametrów dźwięku. GSpot automatycznie ustala, czy kodek niezbędny do odtworzenia wideo znajduje się w systemie.

Aplikacja informuje również o rozdzielczości wideo, liczbie klatek na sekundę oraz ogólnej jakości (bitrate). Potrafi symulować próbę otworzenia pliku oraz wyświetlać listę zainstalowanych kodeków.

Program sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy natrafimy na film w nieznanym formacie, którego nie jesteśmy w stanie odtworzyć, a instalacja paczki kodeków takiej jak np. K-Lite nie eliminuje problemu. GStop zidentyfikuje za nas kodek, który później będziemy mogli znaleźć w internecie.