XLaunchpad Download

Windows i OS X, dwa bardzo różne od siebie systemy operacyjne, odmienne także pod względem interfejsu. A co jeśli chcielibyśmy przenieść trochę z systemu Apple na naszego Windowsa?

XLaunchpad należy do kategorii tzw. launcherów. Aplikacja jest wierną imitacją launchpada będącego częścią OS X, czyli funkcjonalnego i przejrzystego menu wyświetlającego na pulpicie skróty do różnych programów, folderów i ustawień systemowych.

Po uruchomieniu naszym oczom ukaże się nieco odmieniony pulpit systemu, z dwoma polami po których możemy się poruszać za pomocą przeciągnięcia w lewo, bądź prawo. XLaunchpad jest w pełni funkcjonalny i możemy na nim umieszczać dowolne skróty do programów, stron internetowych, a nawet całe rozwijane na pulpicie foldery z zawartością. Dodatkowo z poziomu skrótu możemy także wyłączyć nasz monitor, czy też nakazać komputerowi przejście w stan uśpienia. XLaunchpad oferuje między innymi zmianę wielkości wyświetlanych ikon, klawiszy wywołujących launchpada, czy nawet włączenie efektu rozmycia tapety. Standardowo po pojedynczym kliknięciu program i ikony ukrywają się, można je przywrócić za pomocą podwójnego kliknięcia, klawisza F12 lub też poprzez przejechanie myszką w lewy górny róg monitora. Wyłączyć autoukrywanie możemy za pomocą zaznaczenia w menu opcji „Łącz styl z pulpitem (widoczny pasek Windows)”, oczywiście przedtem należy zmienić język programu w zakładce „Ogólne” na „Polish”.

Program zasługuje na pochwałę w kwestii szybkości działania, skróty otwierają się natychmiast po kliknięciu, przewijanie pomiędzy stronami również działa bez zarzutu. Jedynym błędem jest zastygła ikona kosza systemowego, która się nie zmienia i nie pokazuje jego faktycznego stanu (pusty/pełny). Trochę jeszcze brakuje paska wyszukiwarki znanego z pulpitu OS X Mountain Lion, być może pojawi się on w kolejnych wersjach programu. XLaunchpad jest stosunkowo lekką aplikacją i podczas normalnej pracy zużywa około 7 MB pamięci.

Aplikacja jest także kompatybilna z najnowszym systemem Microsoftu, gdzie może być równie dobrą alternatywą dla interfejsu Modern.