VirtualBox Download

VirtualBox to darmowy program do wirtualizacji systemów operacyjnych. Pozwala na uruchomienie drugiego systemu wewnątrz jednego głównego. Na dysku tworzona jest wirtualna partycja w postaci pliku, na którym instalowany jest od podstaw system operacyjny. Dzięki temu użytkownik może przetestować np. nowe dystrybucje linuksa bez potrzeby tradycyjnego instalowania i formatowania dysku.

Program jest wysoce konfigurowalny, a podczas tworzenia wirtualnej maszyny, użytkownik ma możliwość dostosowania wszystkich jej właściwości, takich jak liczba współdzielonej pamięci RAM czy pojemność dysku. Istnieje też możliwość przekierowania łącza internetowego na wirtualną maszynę, jak również współdzielenie katalogów.

Przez cały proces tworzenia nowej maszyny wirtualnej użytkownikowi towarzyszy łatwy w obsłudze kreator, dzięki czemu do stworzenia wirtualnego komputera nie potrzeba ogromnej znajomości wszystkich technicznych zawiłości. Po utworzeniu, wystarczy odpalić nasze wirtualne środowisko.

Praca w systemie niczym nie odbiega, od pracy w tradycyjnie zainstalowanym środowisku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z trybu pełnoekranowego. VirtualBox oferuje wsparcie dla akceleracji 3D poprzez OpenGL 2.0 oraz Direct3D 8/9, zatem płynność i wysoka jakość użytkowania są niemal zagwarantowane. Warto też zwrócić uwagę na funkcję dwustronnego schowka - to bardzo przydatne, gdy chcemy przekopiować coś z jednego systemu do drugiego.

Zaletą programu jest wsparcie dla praktycznie każdego możliwego do zainstalowania na PC systemu operacyjnego. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą przetestować jakiś system operacyjny lub potrzebują użyć specyficznej funkcji danego środowiska. Wirtualne maszyny są też przydatne, gdy potrzebujemy wykonać jakiś poradnik - dzięki takiemu rozwiązaniu tworzenie tutoriali na inne platformy jest bajecznie proste.