UNetbootin Download

UNetbootin to niewielkie narzędzie, które okaże się nieocenioną pomocą podczas nagrywania obrazu systemów Ubuntu, Fedora, OpenSUSE oraz innych dystrybucji Linuksa na napędzie USB. Program pozwala stworzyć bootowalny pendrive ze wszystkimi popularnymi dystrybucjami systemu z pingwinkiem.

Z programu można korzystać na dwa sposoby. Pierwszy, to wybranie pliku ISO z obrazem płyty danego systemu, a następnie wskazanie urządzenia, na którym ma zostać stworzony bootowalny instalator. Pozwala to zainstalować wybrany system operacyjny bez potrzeby wypalania płyty CD.

Jeżeli jednak nie posiadamy jeszcze ściągnietej żadnej wersji Linuksa, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z drugiego sposobu przygotowywania bootowalnego USB. UNetbootin jest na bieżąco aktualizowany i wspiera wszystkie najnowsze wersje popularnych dystrybucji. Wystarczy z rozwijanej listy wybrać interesującą nas wersję Linuksa, a program sam ją pobierze, a następnie przygotuje instalator na wybranym przez nas dysku USB.

Program może zostać użyty w celu załadowania innych systemowych narzędzi, które należy uruchomić podczas procesu włączania komputera. Z powodzeniem wykonamy bootowalne pendrive’y z takimi programami, jak Parted Magic, SystemRescueCD, Super Grub Disk czy też FreeDOS.