Niecały rok temu można było usłyszeć o projekcie Ubuntu for Android, który miał użytkownikom Androida dostarczyć korzyści z używania popularnej dystrybucji Linuksa. Canonical jednak postanowiło pójść jeszcze dalej, czego wynikiem jest wczorajsza zapowiedź nowego systemu Ubuntu for Phones stworzonego z myślą o urządzeniach przenośnych i smartfonach.

W dniu wczorajszym na oficjalnej stronie Ubuntu pojawił się zegar odliczający czas do specjalnego ogłoszenia, w którym Canonical miał zaprezentować swój nowy projekt. Tak też się stało i światło dzienne ujrzały pierwsze informacje na temat nowego systemu na urządzenia mobilne – Ubuntu for Phones. W 2014 roku na rynek mają trafić również dedykowane smartfony z fabrycznie zainstalowanym nowym systemem Ubuntu.

System zbudowany jest na obecnym jądrze systemowym i sterownikach Androida, nie korzysta jednak z Java Virtual Machine, co według zapewnień producenta ma zapewnić lepsze wykorzystanie hardware’u w smartfonach.

Firma stworzyła OS w taki sposób, aby był kompatybilny z procesorami o architekturze ARM oraz x86. Producent zapewnia, że nowy system wykorzysta w pełni moc, jaką oferują urządzenia przenośne.

Obsługa minimalistycznego interfejsu skoncentrowana jest na odpowiednich pociągnięciach kciukiem. Przeciągając palec od lewej strony ekranu do jego środka, wyświetlony zostanie pasek z ulubionymi aplikacjami. Przesunięcie palcem po całej szerokości ekranu (od lewej do prawej) wyświetli programy działające w tle. W podobny sposób dostać się można do innych części systemu. Duży nacisk położony został na wielozadaniowość.

System będzie oferować również wsparcie dla aplikacji webowych, jak i natywnych, co spowoduje, że od początku będziemy mieć dostęp do takich rzeczy, jak Gmail, Facebook, Twitter czy też Mapy Google.

Pierwsze wersje nowego systemu są na chwilę obecną kompatybilne tylko z urządzeniami Galaxy Nexus. Producenci Ubuntu mają nadzieję, że nowi developerzy korzystający z tych modeli będą już przygotowywać się do pracy nad nowymi aplikacjami, podczas gdy Canonical będzie kontynuować pracę nad dokończeniem systemu i przygotowaniem go do premiery dla wszystkich użytkowników. A ta ma nastąpić na początku 2014 roku.

Jak myślicie, czy na rynku zdominowanym przez iPhone’y oraz smartfony z Androidem jest jeszcze miejsce na kolejny system?

Więcej na oficjalnej stronie Ubuntu for Phones.