Opera to norweska przeglądarka internetowa oferowana przez firmę Opera Software ASA. Mimo małej popularności na komputerach z systemem Windows, program ten ma grupę wiernych fanów gotowych bronić go o każdej porze dnia i nocy. Czy Opera faktycznie jest tak dobra? Jakie są jej najmocniejsze strony? 

Pierwszy kontakt z Operą miałem kilka lat temu. Muszę przyznać, że aplikacja mnie nie zachwyciła. Oczywiście spełniała najważniejsze wymagania stawiane współczesnym przeglądarkom internetowym. Nie zaoferowała jednak nic dodatkowego, czego bym nie miał już wcześniej.

Opera to jednak internetowy fenomen, którego nie można całkowicie zignorować. Jest to wybór osób lubiących rozwiązania alternatywne, dla których Firefox jest zbyt ociężały, a Chrome to produkt niechroniący należycie prywatności. Według danych W3Schools norweski program ma obecnie 2,1% rynku przeglądarek.

Warto jednak pamiętać o tym, że Opera to nie tylko wersja na Windowsa. Opera Mobile i Opera Mini pozostają jednymi z najczęściej używanych programów mobilnych, np. na system Android. W tym tekście zajmiemy się jednak edycją PC.